Kovid-19 testi için hangi hastanelere başvurabilirim?

Çin'in wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) Dünya Sağlık Örgütü tarafından "pandemi" ilan edildi. Hastalığın pandemi ilan edilmesinin ardından dünya ülkelerinde önlemler artırıldı. Peki, pandemi ne demek? Hangi durumlarda pandemi ilan edilir? Pandemi hastaneleri nerelerde? Hangi hastanelerde koronavirüs testi yaptırılabilir?

Pandemi: Dünya geneline yayılan ve yalnızca bir kıtada değil çok geniş bir alanda etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemilere) verilen genel addır.

Pandemi, Eski Yunanca'da tüm anlamına gelen παν (pan) ile insanlar anlamına gelen δῆμος (demos) kelimelerinden türetilmiş ve salgın hastalıklar için kullanılmıştır. Dünya tarihinde bilinen Kara Veba, Kolera, İspanyol Gribi gibi hastalıklar bunların bazılarıdır. 

Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bu nedenle pandemi ilan edilmiştir. 

Bir hastalık veya tıbbi durumun sadece dünya genelinde yaygın olması ve çok sayıda insanın ölümüne yol açması nedeniyle pandemi olarak nitelendirilemez, aynı zamanda bulaşıcı olması gereklidir.

 Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Türkiye'de görülmesinin ardından Sağlık Bakanlığı başvurulması gereken 25 hastaneyi şöyle açıklamıştır: 

– Adana Şehir Hastanesi

– Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Ankara Şehir Hastanesi

– Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Bursa Şehir Hastanesi

– Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi

– Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Eskişehir Şehir Hastanesi

– Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Isparta Şehir Hastanesi

– Kartal Dr. Lütfe Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– İzmir Dr. Suat Ceren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Kayseri Şehir Hastanesi

– Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi

– Yozgat Şehir Hastanesi

"PANDEMİ HASTANESİ" NE DEMEK?

Sağlık Bakanlığı, açıklanan ilk 25 hastanenin ardından Covid-19 salgını nedeniyle sağlık kuruluşlarındaki yoğunluğun en aza indirilmesi ve sağlık personeli üzerindeki yükün azaltılması amacıyla bazı yeni tedbirler almış ve geçtiğimiz günlerdeki genelgesiyle özel ve vakıf hastanelerini de "pandemi hastanesi" ilan etmiştir. 

Buna göre, bünyesinde enfeksiyon hastalıkları, göğüs hastalıkları, iç hastalıklar uzmanı hekimlerden en az 2’si olan hastaneler pandemi hastanesi kabul edilecektir. "Pandemi hastanesi" olarak belirlenen kuruluşlarda 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunma şartı aranacaktır.

Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı yerlerde 2. basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastaneler de pandemi hastanesi olarak hizmet verecektir. Hastanelerde, pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenecek ve üniteler bu vakalar için rezerve edilecektir.