Covid sonrası hastalıklarda artış yaşanıyor

Covid-19 pandemisine yönelik kısıtlamalar kaldırılırken, uzmanlar diğer virüslerin alışılmadık etkiler yarattığına dikkat çekiyor.

Dünya genelinde Covid-19 pandemisinin etkisi azalırken, kısıtlama önlemleri de neredeyse tamamen ortadan kalktı. Ancak uzmanlar, pandemi süresince uygulanan sosyal kısıtlamaların bulaşıcı hastalıklara maruziyeti azaltabileceğine ve bu hastalıklara karşı bağışıklığı azaltarak toplumu yeni salgınlara karşı daha savunmasız hale getirebileceğine dikkat çekti.

Grip gibi basit görülen hastalıkların bile son dönemde çok fazla arttığını belirten uzmanlar, virüslerin de alışılmadık şekilde tepkiler verdiğini söyledi.

Yale New Haven Hastanesi’nden Dr. Scott Roberts, “ABD’de hiçbir zaman haziran ayına kadar uzanan bir grip mevsimi görmedik. Covid’in bunda çok büyük etkisi olduğu açık. Artık insanlar maskelerine çıkarıyor ve virüslerin daha önce olmadığı kadar tuhaf şekilde davrandığını görüyoruz” yorumunu yaptı.

Uzmanlar, pandemi kısıtlamaların ortadan kalkmasıyla birlikte virüslerin yeni üreme alanları bulduğunu ve uzun süredir karantina önlemleri altında yaşayan insanların ise bağışıklık sistemi bakımından daha savunmasız olduğunu söyledi.

Özellikle anne rahmi veya erken sosyalleşme yoluyla yaygın virüslere karşı antikor kazanma imkanını bulamayan çocukların daha büyük risk altında olduğu belirtildi.