Pakistan'dan Barış Pınarı Harekatı'na destek

Macaristan, İspanya, KKTC, Katar ve Rusya'nın desteklediğini duyurduğu, Suriye'nin kuzeyine yapılan Barış Pınarı Harekatı'na bir destek de kardeş ülke Pakistan'dan geldi. Pakistan Başbakanı İmran Han Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüştü. Han, Barış Pınarı Harekatı'na desteklerini iletti. Bakanlık Sözcüsü Faysal ise "Türkiye'nin çabalarını tebrik ediyoruz" dedi.

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Faysal'da konuştu. 

Basın toplantısında konuşan Faysal, Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü siyasi çözüme yönelik adımlarının Pakistan tarafından desteklendiğini açıkladı. Türkiye'nin de Pakistan gibi terör ile karşı karşıya kaldığını dile getiren Faysal, "3,5 milyondan fazla Suriyeli mülteciye nezaketle ev sahipliği yapan Türkiye'nin insani çabalarını tebrik ediyoruz ve Türkiye'nin bölgedeki meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz.'' dedi. 

Pakistan'dan siyasi çözüm çağrısı

Faysal, Pakistan'ın Suriye'de siyasi çözüme ilişkin umutlu olduğunu belirterek, "Pakistan, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasına ve en kısa zamanda tüm taraflarla bölge ülkelerinin bir araya gelerek sorunun siyasi yollarla çözülmesine ilişkin umudunu korumaktadır." değerlendirmesinde bulundu.