Pakistan’da türbelerin kapatılmasına tepki: 5 yaralı

Koronavirüs salgını nedeniyle Pakistan’daki türbeler kapatıldı. Tepki gösteren halk ve polis arasında çıkan çatışmada 5 kişi yaralandı.

Koronavirüs salgının etkileri tüm dünyada sürerken, birçok ülkede salgınla mücadele kapsamında kısıtlamalar yapılıyor. Pakistan’da ise salgının üçüncü dalgası yaşanması nedeniyle kısıtlamalar artırıldı. Ülke yetkililerinden gelen açıklamalarda, bazı türbelerin kapatılacağı duyurulurken, halkın yasaklara tepkisi ağır oldu.

Pakistan’daki toplam koronavirüs vaka sayısı 672 bin 931’e çıktı. Ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybenlerin sayısı ise 14 bin 530’a ulaştı. Artan vaka ve can kayıplarını önlemek için bazı bölgelerde ilave önlemler alınmaya başlandı. Bu kapsamda, Sind eyaletinde bulunan türbelerde salgın nedeniyle ayin ve kutlamalar yasaklandı. Bölgede bulunan türbeler, 10 gün süreyle kapalı tutulacak.

5 POLİS YARALANDI

Yasaklara karşı çıkan vatandaşlar, türbelerin kapatılmasına büyük tepki gösterdi. Her sene yapılan ayinlere katılmak için Punjab eyaletinden Sind eyaletine gelen Pakistan’lılar, yasaklara tepki göstererek polisle çatışmaya girdi. Çatışmalar esnasında Sehwan’ın Lal Shahbaz türbesinin kapısı kırıldı. Kısıtlamalara sinirlenen halk, bölgedeki bazı araçları da ateşe verdi. Halk ve polis arasındaki çatışmalarda ise 5 polis yaralandı.