Pakistan'da selden sonra sıtma hızla artıyor

Pakistan'da, haziran ayından bu yana devam eden sel felaketinin ardından kolera ve dang hummasının artış gösterebileceğine ilişkin uyarı yapılmıştı. Yetkililer, sıtmanın hızla yayıldığını açıkladı.

Haziran ayından bu yana Pakistan'da binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan sel felaketinin ardından ülkede sıtmanın hızla yayıldığı açıklandı. 

Temiz su, gıda ve temel ihtiyaçlara erişimin ssağlanamadığı ülkede selden etkilenen bölgelerini kasıp kavuran sıtma, cilt enfeksiyonları ve ishal gibi hastalıklar nedeniyle de 324 kişinin hayatını kaybettiği ve yardımların ulaşmaması halinde hastalığın kontrolden çıkabileceğine dikkat çekildi. 

Şarku'l Avsat'ın Reuters'tan aktardığı bilgiye göre, yaşanan sel felaketi nedeniyle yerlerinden edilmiş yüz binlerce insan açıkta yaşam mücadelesi veriyor. 

İki eyaleti tamamen yok eden ve yüzlerce kilometrelik alana yayılan sel sularının çekilmesinin iki ila altı ay sürebileceği belirtilirken, sıtmanın yanı sıra cilt ve göz enfeksiyonları, ishal, sıtma, tifo ve dang humması vakalarının yayılması önlenemiyor. 

Pakistan'da yetkililer ve yardım görevlileri, yılan, köpekler ve sivrisinek gibi diğer tehditlerin altında olan yerlerinden edilmiş aileler için daha fazla yardıma ulaşmaları gerektiğini vurguluyor.