Pakistan'da bir kadın Hz. Muhammed'e hakaretten idama çarptırıldı

Pakistan’da yaşayan Müslüman bir kadın, arkadaşına yolladığı bir mesajda Hz. Muhammed’e hakaret ettiği gerekçesi ile idama mahkum edildi.

PakistanAnika Atik, Mayıs 2020’de Whatsapp adlı uygulama üzerinden arkadaşına yolladığı mesajda “İslam dinine hakaret ettiği” gerekçesiyle tutuklandı.

Atik, mesajları alan kişinin Hz. Muhammed’e hakaret içerdiği belirtilen görüntüleri polise bildirmesinin ardından yakalandı. Pakistan’ın kuzeyindeki Rawalpindi kentinde gerçekleştirilen mahkemede 26 yaşındaki Atik’e idam cezası verildi.

Atik mahkemeye verdiği ifadede, suçlamaları yönelten Hasnat Faruk'un kendisine karşı "arkadaşça davranmayı" reddetmesinin ardından onu kasten dini bir tartışmaya çektiğini söyledi.

El Cezire’nin aktardığına göre Atik ve Faruk, popüler bir çevrim içi oyunda tanıştı ve WhatsApp üzerinden iletişim kurmaya devam etti.

Pakistan’da 1990'dan bu yana, küfür iddialarıyla bağlantılı olarak en az 80 kişi idam cezasına mahkum edildi. Uluslararası insan hakları grupları, ülkede görülen dine hakaret davalarındaki iddiaların suçlama niteliğinde olması nedeniyle genellikle sanıklara karşı önyargılı yaklaşıldığını belirtti.