Pakistan’da 123 milletvekilinin istifası kabul edildi

Pakistan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Kasım Suri, eski başbakan İmran Han dahil olmak üzere 123 milletvekilinin istifasının kabul edildiğini duyurdu.

Pakistan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Kasım Suri, Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri Han ve milletvekillerinin istifasıyla ilgili kararını açıkladı.

Suri, İmran Han da dahil olmak üzere 123 PTI milletvekilinin istifalarının kabul edildiğini belirtti.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Han, ABD tarafından suçluların iktidara getirilmesi için başlatılan rejim değişikliği ve egemen Pakistan için kesin duruşları sebebiyle istifa eden milletvekillerine teşekkür etti.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Siyasi Analist ve Gazeteci Habib Ekrem, yaptığı açıklamada, “PTI, yeni hükümetin yabancı komplo ile geldiğine dair bir anlatıya sahip. Bu nedenle parlamentoda kalarak yeni hükümeti meşrulaştırmak istemiyorlar” ifadelerini kullandı.

New York Times Pakistan Muhabiri Salman Masood ise toplu istifaları Han’ın geç bir hamlesi olarak değerlendirdi. Masood, “Güven oylaması önergesi verilmeden önce Meclis feshedilip yeni seçim çağrısı yapılsaydı daha anlamlı bir siyasi hamle olurdu” dedi.