Eski Pakistan Başbakanı Han duruşmaya katılma kararı aldı

Pakistan’da, eski Başbakan İmran Han’ın destekçileri ile tutuklama kararını uygulamak isteyen güvenlik güçleri arasında dün çatışmalar başlamıştı. Han’ın duruşmaya katılacağını duyurmasının ardından polis evin çevresinden çekilme kararı aldı.

Pakistan’da eski Başbakan İmran Han hakkında yargılandığı davanın duruşmalarına katılmadığı gerekçesiyle tutuklama kararı alınmıştı. 

Han’ın polis tarafından gözaltına alınmak istenmesi üzerine ülke genelinde gösteriler daha da arttı. 

Eski Başbakan Han, çatışmalar devam ederken yaptığı video konuşmada, cumartesi günü mahkemeye çıkacağına dair kefalet senedi vermeye hazır olduğunu belirtti.

Başkent İslamabad’daki bir alt mahkeme, defalarca çağrılmasına rağmen mahkemeye gelmediği gerekçesiyle eski Başbakan hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı.

Han, daha önce de iki kez saldırıya uğramış ve güvenliğinden endişe ettiğini dile getirmişti.

Eski Pakistan Başbakanı, 2018’den 2022’ye kadar iktidardayken devlet hediyelerini yasadışı yollarla satmakla suçlanıyor ancak kendisi bu suçu reddediyor.

Han’ın açıklama yaptığı esnada Lahor’da meydana gelen çatışmalarda cadde ve sokaklar savaş alanına döndü. Yaşanan olaylarda şu ana dek 33 polisin yaralandığı, en az 15 göstericinin de gözaltına alındığı belirtidi.