Pakistan'da son teknoloji silahlar için özel geçit töreni

Hindistan - Pakistan arasındaki gerilimi tırmandıran füze krizinin ardından kritik bir tören düzenlendi. Bürokrasi kadrolarını ve komuta kademesini bir araya getiren askeri geçit töreninde son teknoloji silahlar dikkat çekti. Aralarında, J-10C Firebird avcı uçağı, F-16C Blok 52, SH-15 155 mm kamyona monte obüs ve HQ-9P uzun menzilli hava savunma sisteminin de yer aldığı silahlar, Asya'daki silahlanmanın boyutlarını da gözler önüne serdi.

Pakistan'ın İslamabad kentinde, ülkenin Ulusal Günü onuruna bir askeri geçit töreni düzenlendi. Başta Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi olmak üzere hükümet yetkilileri ve komuta kademesini bir araya getiren geçit töreninde son teknoloji silahların bir kısmı ilk kez sergilendi. 

122

Pakistan, Lahor kentindeki Müslümanlar liderliğinde İngiliz yönetimine karşı 23 Mart 1940'da kazanılan bağımsızlık gününü askeri geçit töreni ve son teknoloji silahların gövde gösterisi ile kutladı. 

222

Pakistan Hava Kuvvetleri jetlerinin havalandığı törende, Özel Hizmetler Grubundan Pakistanlı komandoların yürüyüşü, kadın askerlerin geçit törenine katılması ve nükleer savaş başlığı taşıyan füze sistemleri dikkatli gözlerden kaçmadı.

İşte Pakistan'ın İslamabad kentinde düzenlenen askeri geçit töreninde sergilenen silahlar...

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, geçit töreninin önce inceledi, ardından da protokoldeki yerini alarak izledi. 

422