Pakistan’dan Hindistan’a sert açıklama: “Teröristler, Hindistan’dan destek alıyor”

Pakistan ve Hindistan, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin dünyada artan terör tehlikesine dair açıklamasından sonra birbirlerine terörü yayma suçlamasını yöneltti.

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari ve Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, ABD’nin New York kentinde gerçekleştirilen BM Güvenlik Konseyi Toplantısı sonrası basın açıklamalarında bulundu.

Jaishankar, bugün dünyanın Pakistan’ı “terörün merkezi” olarak gördüğünü söylerken, El Kaide lideri Usame bin Ladin’in bu ülkede bulunduğunu ve 2001’de Hindistan Parlamentosu’na saldırının arkasında İslamabad’ın olduğunu dile getirdi.

Bilaval Butto Zerdari ise Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yi “Gucerat kasabı” olarak nitelendirdi. Zerdari, El Kaide elebaşı Usame bin Ladin’in öldüğünü ancak Modi’nin hala hayatta ve Başbakan olduğunu söyledi.

Yeni Delhi hükümetinin Mamatha Gandi’nin ideolojisine inanmadığını belirten Zerdari, mevcut Hindistan yönetiminin Gandi’ye suikast gerçekleştiren kişinin doktrinlerini benimsediğini kaydetti.

Hindistan’ı Pakistan’da terörü yaymakla suçlayan Zerdari, ülkedeki terör unsurlarının Yeni Delhi’den destek aldığını ifade etti.

Zerdari, Hindistan hükümetinin Adolf Hitler’den etkilendiğini öne sürdü ve yabancı unsurların aktif olarak Belucistan eyaletinde istikrarsızlık oluşturmaya çalıştığını vurguladı.

Lahor’da geçen sene yaşanan bombalı saldırıda Hindistan’ın dahli olduğuna dair ellerinde kanıtlar olduğunu söyleyen Zerdari, Pakistan’daki terörün dışarıdan finanse edildiğini dile getirdi.