Pakistan ile Hindistan arasında füze krizi tırmanıyor

Pakistan, Hindistan’ın yanlışlıkla fırlattığını açıkladığı füzeyle ilgili meselenin kesin bir şekilde aydınlatılması için Yeni Delhi yönetimine ortak soruşturma yürütülmesi yönünde çağrı yaptı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yanlışlıkla Pakistan’a fırlatılan füzeyle ilgili olayda, Hindistan’ın stratejik silahları kullanmasında çok sayıda boşluk ve ciddi teknik hatalar olduğu dile getirildi.

Söz konusu açıklamada, olayın nükleer bir çevrede kazara fırlatılan füzelerin güvenlik protokollerine ve teknik önlemlerine ilişkin ciddi sorulara yol açtığına dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca, kısa mesafe ve tepki süresi göz önüne alındığında, füzenin fırlatıldığı tarafın herhangi bir yanlış yorumlaması ve kendini savunması için karşı önlemler almasının büyük sonuçlara yol açabileceği kaydedildi.

Açıklamada, füzenin Pakistan topraklarına düşmesi nedeniyle Hindistan’daki mahkemenin bu konuyu soruşturmasının yeterli olmadığı belirtilirken, olayın kesin olarak aydınlatılması için Hindistan yönetimine ortak soruşturma yürütülmesi çağrısında bulunuldu.

Nükleer çevrede yaşanan bu olayın uluslararası toplum tarafından dikkate alınması gerektiği belirtilen açıklamada, bölgedeki stratejik istikrara ilişkin rolünü oynaması için dünyaya çağrı yapıldı.

Hindistan Savunma Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, 9 Mart’ta rutin bakım esnasında teknik bir arıza nedeniyle savaş başlığı taşımayan füzenin yanlışlıkla fırlatıldığı ve bunun Pakistan’a düştüğü doğrulanmıştı. Ayrıca açıklamada, söz konusu olay “son derece üzücü” şeklinde nitelendirilmişti.