Özlem Türeci: “İnsan ömrünün uzatılması için araştırmalar yapılıyor”

Koronavirüse karşı geliştirdikleri aşı ile gündemden düşmeyen Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin Axel Springer’e konuştu. İkili önemli açıklamalarda bulundu.

BioNTech’in kurucuları olan ve koronavirüse karşı geliştirdikleri aşı ile dünyanın sürekli gündeminde olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Axel Springer’in CEO’su Matthias Döpfner’a önemli açıklamalarda bulundu.

 Pandeminin ilk zamanlarında neler yaptıkları sorusu üzerine Uğur Şahin, “O Cuma akşamı (24 Ocak 2020) The Lancet’te bir yayın okumuştum. Wuhan’daki salgın yaklaşık üç haftadır devam ediyordu. Biraz araştırmada bulunduktan sonra salgının Çin sınırları dışarısına çıkmasından çok endişelendim. Bunun hakkında konuştuktan sonra, virüsün dünya çapında yayılacağına dair şüphemiz kalmadı. Elimizde hızlı bir aşı geliştirebilmek için kullanabileceğimiz bir teknoloji olduğunun farkındaydık” ifadelerini kullandı. Özlem Türeci ise “Hubei’deki bu yeni akciğer hastalığı hakkında tıp dergilerinde raporları gözden geçirdik. Uğur, aşımızı geliştirmek için ilk adımları planlamaya başladı. Pazartesi günü ise ekibimizle birlikte çalışmalarımıza başladık” şeklinde konuştu.

“KANSER HASTALIĞI TEDAVİ EDİLECEK”

Kanser hastalıkları karşısında aşılar ve tedavi süreçleri hakkında konuşan Türeci, “Kanser tedavilerinin meyve vermesini umuyoruz. Kanser bir salgın kadar kötüdür fakat biz bunun bilincinde değiliz” ifadelerini kullandı. Ayrıca Türeci, “Sonunda tedavi edilebilecek kanserler olacak” şeklinde konuştu.

 İNSAN ÖMRÜ UZATILABİLİR

“İnsanlar ne kadar süre yaşayabilecek?” şeklinde yöneltilen soruya Uğur Şahin, “Prensip olarak, tedaviler yoluyla insanların yaşam süresinin önemli ölçüde uzatılması biyolojik olarak zaten düşünülebilir” şeklinde değerlendirmede bulundu. Özlem Türeci ise “Bu konuyla ilgili, örneğin yenileyici tıp alanında pek çok araştırma yapılıyor” ifadelerini kullandı.