2023 yılına Ozempic ilacı damga vurdu: Novo Nordisk Avrupa'nın en değerli şirketi oldu

2023 yılında dünyada en çok konuşulan ilaçlardan biri Novo Nordisk şirketi tarafından piyasaya sunulan Ozempic oldu. Diyabet ilacı olarak bilinen Ozempic, tüm dünyada obeziteye karşı etkin bir silaha dönüştü. İlacı kullanan kişiler, sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda mucizevi bir şekilde kilo verdiğini söyledi. Peki, Ozempic tüm dünyada neden bu kadar ilgi gördü? Ozempic ile ilgili neler biliniyor? Ozempic ilacını hangi dünyaca ünlü isimler kullandı?

Hüseyin Can TOPKAYA

huseyincantopkaya@intell4.com

Oksijen’in aktardığına göre, Semaglutide isimli iğne, Novo Nordisk şirketine ait Ozempic ve Wegovy markaları aracılığıyla satılıyor. Söz konusu iğnenin iştahı bastırdığı ve insanların kilolarının yaklaşık beşte birini kaybetmelerini sağladığı belirtiliyor.

Ozempic ilk olarak 2022 yılında piyasaya çıktı ve kısa süre içerisinde etkisi tüm dünyaya yayıldı. Hollywood aktrislerinin de zayıflıklarını korumak için ilacı kullandıkları iddia ediliyor.

Geçtiğimiz aylarda ABD’li milyarder Elon Musk da kilo vermek için Ozempic kullandığını açıkladı. Musk, X’te nasıl zinde ve sağlıklı görüldüğü sorulduğunda, Wegovy’ti kullandığını belirtti.

Dünyaca ünlü magazin yıldızı Kim Kardashian’ın da Ozempic’i kullanarak üç haftada yedi kilo verdiği iddia edilmişti. Variety ise eylül ayında oyuncuların ve yapımcıların Signal uygulamasında ilacı sessizce övdüklerini yazdı.

ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), diyabet tedavisi için enjekte edilebilir ilaçları ilk olarak 2017’de onaylamıştı. FDA, 2021 yılında ise Wegovy markası altında obeziteyi tedavi etmek için Ozempic’te daha fazla dozda aktif bileşen bulunduran Semaglutide isimli ilaca da onay vermişti.

Oksijen, TikTok’ta #Ozempic etiketinin 273 milyondan fazla kez görüntülendiğini yazdı. Ozempic'i kullanan insanlar dönüşümlü olarak ilaca bağlı kilo vermeleri nedeniyle şok olduklarını dile getiriyor. Kullanıcıların özellikle ilacın yan etkileri ile ilgili hikayeleri bazı tartışmaları beraberinde getiriyor.

FDA, Ozempic ve Wegovy’yi yetersiz tedarik edilen düzinelerce ilaçtan ikisi olarak listelemiş durumda. Novo Nordisk'ten bir temsilci, şirketin son zamanlarda artan talep ve genel küresel tedarik kısıtlamalarının birleşimi nedeniyle çeşitli Ozempic dozlarında aralıklı tedarik kesintileri yaşadığını aktardı.

OZEMPİC HAKKINDA NELER BİLİNİYOR?

Ozempic’in; mide, uyluk ya da kola haftada bir kez enjekte edilmek üzere tasarlandığı biliniyor. Semaglutide, kan şekeri seviyelerini düşürüyor. Söz konusu iğne ayrıca, Tip 2 diyabetli kişiler için insülini düzenliyor. 

Ozempic ayrıca, bağırsaklarda doğal olarak üretilen glukagon benzeri peptit-1 adlı bir hormonu taklit ediyor ve tokluk hissi veriyor. Mideyi daha yavaş boşaltmaya teşvik eden Ozempic, iştahı düşük seviyeye getiriyor. Obezite gibi sağlık sorunları yaşayan insanlar, Ozempic’i kullanarak kilo veriyor. 

Nort Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi endokrinoloji ve metabolizma bölümü şefi Dr. Janice Jin Hwang, ilacı kullananların kendilerini daha tok hissettiklerini belirttikten sonra ilaç alan hastalarla ilgili, “Onlar için gerçekten heyecan verici olan yiyecekler artık heyecan verici değil” ifadelerini kullanıyor.

Michigan Medicine’de metabolizma, endokrinoloji ve diyabet bölümünde klinik doçent olarak görev yapan Dr. Andrew Kraftson ise kilo kaybı için Ozempic’i onaylamadığını belirterek, “Ama FDA bir nevi Wegovy’ye kilo verme yetkisi verdi, ilaca o kadar talep vardı ki, bazı sağlayıcılar Wegovy’yi alamayınca Ozempic’e döndüler” diyor.

Bazı obezite hastalarının Wegovy gibi ilaçları sürekli olarak reçete edebileceğini dile getiren Kraftson, ilacı almayı bırakanların verdikleri kiloları geri alabileceklerini söylüyor.

OZEMPİC’İN YAN ETKİLERİ ENDİŞELENDİRİYOR

Ozempic’i kullanan insanlar; ilacın mide bulantısı, kabızlık ve ishal gibi birçok yan etkisi olduğunu belirtiyor. Oksijen’in haberine göre Dr. Gabbay, bazı hastalarda şiddetli kusma şikayeti olduğunu ve bu hastaların ilacı bırakmak zorunda kaldıklarını dile getiriyor. 

Kraftson ise insanların bu ilacı kullanırken muhakkak doktor tarafından izlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Kraftson ayrıca, doktorların mide bulantısı önleyici ilaçlar ve müshil gibi ilaçlar yazabileceğini belirtiyor. 

Ozempic’in pankreasa yol açan ağrılı bir durum olan pankreatit riskini artırdığı söyleniyor. İlacı kullanan bazı insanlarda ise safra taşının oluşabileceği kaydediliyor.

Doktor Nancy Rahnama, Ozempic’in kullanım süresi ile ilgili yaptığı açıklamada, “İlaç diyabetli hastaları tedavi ediyor, bu nedenle süresiz olarak alınması gerekiyor. İlaç kesilirse ve hastalar iştah artışı nedeniyle önceki yeme alışkanlıklarına dönerlerse, verdikleri kiloları geri alacaklar ve orijinal kan şekeri seviyelerine geri dönecekler” diyor.

Obeziteyi tedavi eden ilaçların yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol tedavi eden ilaçlardan hiçbir farkı olmadığını söyleyen Cleveland Clinic’teki Bariatrik ve Metabolik Enstitüsünde obezite direktörü Scott Butsch, obezitenin genellikle bir yönetim aracı olarak işlev gören ilaçlarla birlikte bir yaşam tarzı seçimi olarak düşünüldüğünü dile getiriyor.

Piyasaya yeni sürülen bir ilaç olması nedeniyle Ozempic'in uzun vadedeki etkileri hakkında yeterli derecede araştırma bulunmuyor. Ozempic’i almayı bırakan kullanıcıların, temel kilolarına ve kan şekeri seviyelerine dönebileceği belirtiliyor. 

2021 yılındaki bir araştırmaya göre, Ozempic kullanan yetişkinler yaklaşık bir buçuk yılda ortalama yüzde 15 kilo kaybı yaşadı, plasebo grubunda ise ortalama yüzde iki buçuktan daha az kilo kaybı gözlemlendi. 

FDA’DAN UYARI: “SAHTE OZEMPİC İLAÇLARINA DİKKAT EDİN”

FDA yetkilileri, meşru kaynaklar aracılığıyla satılan Ozempic'in sahte versiyonları nedeniyle kullanıcılarını, ilaçlarının meşruiyetini kontrol etmeye çağırdı. FDA, devam eden bir soruşturmada “binlerce birim” sahte Ozempic 1 miligram enjeksiyonu ele geçirildiğini açıkladı. 

Yetkililer, kutuda NAR0074 lot numarası ve 430834149057 seri numaralı Ozempic ürünlerinin sahte ürünler olduğuna ve kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti. FDA, sahte ilaçların içeriklerinin, kalitesinin ve güvenliğinin henüz bilinmediğini vurguladı. 

Meşru olmayan ürünlerin; sahte olan kalem etiketleri, kartonlar, bilgi formları ve iğnelerle birlikte geldiği belirtiliyor. Novo Nordisk şirketi tarafından yapılan açıklamada, iğnelerin steril olup olmadıkları belirsiz olduğu için tüketiciler için enfeksiyon riski oluşturduğu kaydedildi.

Dünyaca ünlü isimlerin ilacı kullandığını açıklaması ve insanların ürüne olan yoğun ilgisi, Ozempic’in bu sene üretimde yetersiz kalmasına yol açtı.

CBC News’in haberine göre, dolandırıcılar tıbbi toptancı çalışanlar kılığına girerek meşru olmayan Ozempic benzeri ürünleri eczanelere sattı. Habere göre, sahte ürünlerin dış pazarlardan yönlendirilen orijinal ürünler olup olmadığı ya da ABD’deki dolandırıcılar tarafından üretilip üretilmediği konusunda belirsizlik sürüyor.

FDA kasım ayında, Ozempic’in aktif maddesi olan Semaglutid içeren sahte ürünler aldıktan sonra üç kişinin hastaneye kaldırıldığını duyurmuştu. Yetkililer, insanların yalnızca devlet lisanslı eczaneler aracılığıyla Ozempic satın almaları tavsiyesinde bulunuyor. 

NOVO NORDİSK AVRUPA’NIN EN DEĞERLİ ŞİRKETİ OLDU

Ozempic ile ilgili tartışmalar ve yaşanan gelişmeler 2023 yılına damga vurdu. Sıradan bir diyabet ilacı durumundan dünyanın en çok kullanılan ve konuşulan ilacı haline gelen Ozempic’in üreticisi Novo Nordisk, Avrupa’nın en değerli şirketi haline geldi. 

Ozempic’in obezitenin yanı sıra kalp sağlığı ve alkolizm gibi sorunlara da çözüm üretebileceği yönünde iddialar gündeme geldi. 

Dünyaca ünlü Science dergisi Ozempic’i 2023 yılının en önemli bilimsel gelişmesi olarak kapak yaptı.

Nature dergisi ise 2023 yılına damga vuran 10 bilim insanı arasında Ozempic’in gerisindeki GLP-1 hormon mekanizmasıyla ilgili uzun yıllardır çalışmalarda bulunan Sırp kimyager Svetlana Mojsov’u gösterdi.

Oksijen Gazetesi’nin aktardığına göre, Nova Nordisk şirketi, Opempic’in satışlarından milyarlarca dolar kar etti ve şirketin değeri merkezinin bulunduğu Danimarka’nın milli gelirini geride bıraktı. 

2024 yılında da Ozempic ve Nova Nordisk ile ilgili yaşanan gelişmelerin uluslararası kamuoyunda tartışılması bekleniyor.