Otomotiv sektörü Covid-19'un etkilerini nasıl aşacak?

Ara parça eksikliği ve Covid-19'un etkisiyle üretime ara veren otomotiv sektörü, yeniden üretim için gün sayıyor. Alınacak yeni tedbirler ve virüsün yayılma hızındaki düşüş haberi ile birlikte yeniden üretime geçmek için gün sayan sektördeki firmalar, ne zaman çalışmaya başlayacak? Otomotiv sektörü yeniden canlanacak mı? Otomotiv satışları ne zaman artacak? Otomotivde son satış rakamları kaç?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19), yalnızca sağlık sektörünü değil ekonomiyi de etkisi altına almaya devam ederken, yaşanan belirsizlikten etkilenen sektörlerden birisi de otomotiv oldu.
Çin’in Wuhan kenti, otomotiv sektörünün ara parçalarının da ‘kalbi’ olarak adlandırılıyordu.

Sektör yalnızca Türkiye’de değil, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerde de etkisini gösterdi.
Büyüme hedeflerinin ibresi negatife dönerken, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, düzenlediği online basın toplantısında sektördeki gelişmeleri ve hedefleri değerlendirdi.

OSD Başkanı Yenigün, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle üretime ara veren otomotivcilerin, sadece B ve C değil, Z planlarını bile yaptığını vurgulayarak, “Çünkü karşımızda tam anlamıyla bilinmez bir resim var” dedi.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, 14 OSD üyesi arasında 13 firmanın üretime ara verdiğini belirten Yenigün, “Sadece A, B, C değil, Z ve hatta iki dijital planlarımız var. Çünkü tam anlamıyla bilinmez bir resim var karşımızda. İtalya’da salgının azaldığı belirtiliyor ancak ertesi gün başka rakamlar okuyoruz. Korkarım bu durum biraz uzun sürecek. Planlarımız içerisinde salgının devam ettiği sürede bile bunun iş etkisinin azalmasıyla birlikte üretime dönmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Fabrikalarda üretime ara verilmesinin başta çalışanların can güvenliği olmak üzere lojistikte yaşanan sorunlar ve araç talebinin durma noktasına gelmesinden kaynaklandığını hatırlatan Yenigün, “Tekrar üretime dönmek için bu üç nedenin ortadan kalkması, şiddetinin azalması lazım” diyerek rakamları paylaştı.

OSD’nin verilerine göre; mart ayında toplam otomotiv üretimi geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 22 daralarak 103 bin 350 adet oldu. Yılın ilk üç aylık döneminde, toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 azalarak 341 bin 136 adet, otomobil üretimi ise yüzde 2 azalarak 235 bin 199 adet oldu.

Analizlerin iyi yapılması halinde stok sorunu yaşanmayacağını belirten Yenigün, “Hayat normale dönmeye başladığında kanun koyucular ve sektör temsilcileri bir araya gelerek uzun vadeli yol haritasını belirlemeli. Bir mutabakata varılırsa, o zaman stokta problem olmaz. Türkiye’de iki milyon adet araç üretim kapasitesi var” dedi.