ÖSO’dan milli orduya

Türkiye dün Suriye’nin kuzey doğusunda, sınır güvenliğinin sağlanması ve sığınmacı konumuna düşen Suriyelilerin dönüşleri için güvenli yerleşim yerleri oluşturmak amacıyla “Barış Pınarı Harekatı” adı altında bir askeri operasyona başladı. Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda başlattığı “Barış Pınarı Harekâtı” adı verilen askeri operasyonda, Türk Silahlı Kuvvetleri’yle (TSK) birlikte yeni kurulan ve Suriye muhaliflerin oluşturduğu “Milli Ordu” da yer alıyor.

2011 yılında Suriye’de başlayan barışçıl sokak eylemlerine karşı Esed rejiminin şiddetli müdahalesi sonucunda protestoların çatışmalara evrilmesi, 2011’in sonundan itibaren rejim ordusuna bağlı ve değişim yanlısı subayların ordudan ayrılmasına neden oldu. Esed karşıtı muhalifleri korumak için bir araya gelen eski rejim askerleri, ‘savunma savaşı’ odaklı hareket edeceklerini duyurdu. Kısa sürede yerel savunma güçleri haline gelen bu oluşum daha sonraları kendini Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)olarak tanımladı. Muhalefetin meşru askeri omurgasını oluşturan ÖSO, 2013 Mart’ında Suriye Geçici Hükümeti’nin askeri kanadı olarak pozisyon aldı. 2015'e kadar ülkenin büyük kısmında etkin hale gelen ÖSO, Halep-İdlib, Rakka-Deyrizor-Haseke, Hama-Lazkiye, Humus, Şam-Dera-Kuneytra-Suveyda cephelerinde savaştı.

Rusya ve İran tarafından desteklenen grupların Beşşar Esed rejimine verdiği destek sonucunda ÖSO 2016 yılına doğru güç kaybetmeye başladı. Türkiye’nin 2016’da başlattığı Fırat Kalkanı Harekâtı ile ÖSO tekrardan güç toplamaya başladı. Zeytin Dalı Harekâtı öncesinde de ÖSO’ya bağlı olan Halep’in kuzeyinde konuşlanmış olan 30 grup, 30 Aralık 2017’de Milli Ordu adıyla birleşti. Özgür Suriye Ordusu altındaki dağınık silahlı gruplar, daha önce Cerablus-Çobanbey-El Bab üçgenini kapsayan Fırat Kalkanı Operasyonu ve Afrin operasyonu öncesinde de TSK ile birlikte hareket edebilecek, tek merkezden komuta edilecek düzenli bir ordu haline getirilmiş; yeni isimler altında bir araya geldiklerini açıklamıştı. Böylelikle farklı gruplar arasındaki ayrışma, olası çatışmaları engellenecek ve daha profesyonel bir orduya geçiş yapılabilecekti. Bunun sayesinde TSK’nın emir ve komutası altında faaliyetler kolaylaşacaktı.

ÖSO’nun dışında İdlip’te konuşlanmış olan 11 grup da 28 Mayıs 2018’de “Ulusal Özgürleştirme Cephesi” altında bir araya geldi. 4 Ekim’de, İki oluşum altında toplanan gruplar Milli Ordu adı altında toplanarak Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanlığına bağlandı.

Milli Ordu, Ulusal Özgürleştirme Cephesi ve Suriye Milli Ordusu adı altındaki iki grubun birleşerek Suriye Geçici Hükümeti’ne bağlanmasıyla oluşan yeni bir ordu. Birleşmenin temelinde Barış Pınarı Harekâtı süresince daha koordineli bir şekilde faaliyet göstermek ve emir komuta zincirini sağlamak, TSK’nın yanında daha etkin bir şekilde pozisyon alınması için muhalifler birliklerin isteği üzerine 4 Ekim’de Akçakale’de oluşturuldu.

Milli Ordu’daki birlikler

Milli Ordu’nun altında birleşen gruplarının öncülüğünü, çoğunluğunu Suriyeli Türkmenlerin oluşturduğu Sultan Murat ve Fatih Sultan Mehmet Tugayları ile CIA’in 2017’nin ortalarına kadar desteklediği, Fırat Kalkanı Harekatı’nda cephe hattında savaşan Hamza Tugayları ve Muntasır Billah Grubu oluşturuyor. Eğit-donat projesi kapsamında eğitilen Hamza Tugayları ve Muntasır Billah savaşçıları Barış Pınarı Harekatı’nda ön planda yer alıyor.

Afrin ve Fırat Kalkanı bölgesinden gelen 1. Kolordu'da önde gelen gruplar arasında Ahrar Şarkiye, Ceyşül Şarkiye, 1. Fırka, Fatih Sultan Mehmet Tugayı ve Muntasır Billah Tugayları var. 2. Kolordu’da Sultan Murat ve Hamza Tugaylar yer alıyor. 3. Kolordu'da birden fazla küçük grupla birlikte Cephetül Şamiyye, Ceyşül Nasır ve 9. Tümen yer alıyor. Ayrıca Milli Ordu içinde, daha önce kurulan Suriye Milli Ordusu’nda yer alan Kürt savaşçıları ile birlikte Fırat’ın doğusunda YPG varlığına tepki göstererek bölgeden kaçan Kürt savaşçıların oluşturduğu, Kürt Şahinleri adıyla bir silahlı grup da yer almakta.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’nda yer alan 1., 2. Ve 3. Kolorduların tamamına yakını “Barış Pınarı Harekâtı”nda yer alacak. 1. ve 2. Kolordular Tel Abyad'ın karşısındaki Akçakale'den, 3. Kolordu ise Resulayn'ın karşısındaki Ceylanpınar'dan sınırı geçmek üzere hazır bekletiliyorlardı. Dün itibariyle bu birlikler Akçakale’den Fırat’ın doğusuna geçiş yaptı.