Oruç vücudu nasıl yeniler?

İki bin yirmi yılının Ramazan ayında her birimiz hayatımızdaki değişikliklere şahit olmaya devam ediyoruz. Covid-19 virüsü ile dünya ülkelerinde olağanüstü önlemler alamaya devam ederken, oruç da gündeme gelen en önemli başlıklardan birisiydi. Uzmanlar, Ramazan ayında oruç tutmanın vücuda etkilerini her gün anlatırken, en çok aranan soruların başında; " Oruç bağışıklığı nasıl güçlendirir? Oruç vücudu nasıl yeniler?" geliyor. İşte merak edilenlerin yanıtları...

On bir ayın sultanı olarak İslam dünyası için büyük önem arz eden Ramazan’ın yaz aylarına gelmesi ile birlikte, birçok tartışma da gündemde kendisine daha fazla yer bulmuştu. 

116

Bu tartışmalar arasında ‘bağışıklık sistemi’ en önemli maddeyi oluştururken susuzluk, uykusuzluk, beslenme ise bağışıklık sisteminde istenmeyen düşüşlere neden olan faktörler olarak görülüyordu. 

216

Son dönemlerde Japonya’dan dünyaya yayılan bir ‘oruç’ sistemi, birçok hastalığın tedavisinde kullanılması ya da önerilmesi nedeniyle soru işaretlerinde önemli oranda azalma sağlasa da, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ile birlikte tartışmalar da yeniden alevlendi. 

Güçlü bir bağışıklık sisteminin en birinci öncelik olduğu Covid-19 ile mücadelede, Ramazan ayında orucun ertelenmesi dâhi gündeme getirildi. 

416