Ortadoğu'da gerilim

Geçtiğimiz günlerde İsrail’e ait iki insansız hava aracı(İHA) Lübnan’ın Başkenti Beyrut’un güneyinde düşmüştü. Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah saldırılara karşılık verileceğini söylerken, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ise saldırıların savaş ilanı anlamı taşıdığını açıkladı. Rusya ve BM de konuyla ilgili endişelerini belirtirken, Netanyahu’dan Nasrallah’a cevap geldi.

Hizbullah güçlerinin etkili olduğu Başkent Beyrut’un güney kısmında geçtiğimiz günlerde İsrail’e ait iki İHA düşmüştü. Konuyla ilgili Hizbullah lideri Hasan Nasrallah çok sert açıklamalar yaparken, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn da İsrail’in saldırılarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Nasrallah: “Misliyle karşılık vereceğiz”

İsrail’in saldırıları sonrası televizyona çıkarak değerlendirmelerde bulunan Nasrallah, İsrail’in 2006 savaşının ardından tarafların yaptığı mutabakatı ciddi ve tehlikeli bir şekilde ihlal ettiğini vurguladı. “Bu ihlal karşısında sessiz kalırsak, Lübnan için tehlikeli bir yol açar. Bunun karşılığını kesinlikle vereceğiz. Sadece kuzeyden değil her taraftan verebiliriz. Kimse kendisini güvende hissetmesin. Belki bir, iki, üç gün sonra” ifadelerini kullanan Nasrallah, sözlerinin devamında, “Saatin geriye çevrilmesine izin vermeyeceğiz. Lübnan’ın bombardımanla, öldürmelerle, patlamalarla ihlal edilmesine, kutsallıklarının ihlal edilmesine izin vermeyeceğiz. Bu bizim kırmızı çizgimizdir” şeklinde konuştu. İsrail’e karşılık verilmezse bu saldırılarını artırarak devam ettireceğini belirten Hizbullah lideri, “İsrail İHA’ları, bugün itibariyle Lübnan’ı vurup, güvenli bir şekilde geri dönmelerini unutsun. Her saldırganlığa misliyle yanıt vereceğiz. İsrail, Lübnan sınırında, işgal altındaki topraklarda yaşayan yurttaşlarımıza, emniyette olduklarını söylüyor. Sınırda yaşayanlar, bunun böyle olmayacağını bilmeli. Her saldırganlık, yanıtını alacak. Lübnan sınırında bulunan işgalci İsrail askerleri, bugünden itibaren, her an kaçmaya hazır olmalı” ifadelerini kullandı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn: “Saldırılar savaş ilanı taşıyor”

Birleşmiş Milletler Lübnan Özel Koordinatörü Jan Kubis’i tarihi Beyt ed Din Sarayı’nda ağırlayan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail’in saldırıları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Konuyla ilgili, “Yaşananlar, egemenliğimizin yanı sıra istiklal, güven ve toprak bütünlüğümüzü koruma hakkına başvurmamızı öngören savaş ilanı anlamı taşıyor. Biz savaşa değil, barışa yürüyen bir milletiz ve hiç kimsenin de herhangi bir yolla bizi tehdit etmesini kabul etmeyiz” açıklamalarını yapan Mişel Avn aynı zamanda BMGK’ye şikâyette bulunduklarını belirtti. Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, “Orta Doğu yeni bir kargaşayı kaldırmaz” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya: İsrail’in saldırıları endişe verici

İsrail’in son zamanlarda artan saldırıları ve Lübnan-İsrail geriliminin tırmanması hakkında Rusya’dan da bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı bir yazılı açıklama yaparak Suriye’de ve Lübnan’da yaşanan son saldırıları değerlendirdi. İsrail’e ait iki insansız hava aracının Başkent Beyrut’ta düşmesini ve İsrail’in Beka bölgesindeki Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Komutanlığı’na saldırdığına değinilen açıklamada, “Moskova, söz konusu bölgede gerginliğin artmasından endişeli. Tüm taraflara, itidal çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Netanyahu: “Nasrallah’ın ne dediğini duydum”

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın sert sözlerine karşılık veren Netanyahu, “Nasrallah’ın ne dediğini duydum. Nasrallah’a sakinleşmesini tavsiye ediyorum. İsrail’in nasıl kendisini savunduğunu ve düşmanlara bedel ödettiğini kendisi gayet iyi bilir” ifadelerini kullandı.  

Yaşanan bu gelişmelerle birlikte son zamanlarda yaşanan gelişmelere baktığımızda, taraflar arasındaki gerilimin daha da tırmanacağını söyleyebiliriz. Lübnan’da İran destekli Şii Hizbullah gücü, kurulduğu günden itibaren baş düşman olarak İsrail’i gösterdi. Filistin davası ve İsrail’in Lübnan’ı işgali gibi sebepler dolayısıyla tarihleri boyunca İsrail ile karşı karşıya gelen Hizbullah’ın, 100 bini aşkın füzesinin olduğu iddia ediliyor. İsrail ise kendi varlığı için en büyük tehlike olarak gördüğü Hizbullah’ın, elindeki füzelerden ve bölgedeki faaliyetlerinden büyük endişe duyuyor. Ayrıca Hizbullah’ın İran tarafından desteklenmesi de İsrail için ayrı bir tehdit olarak görülüyor. İki taraf 2006 yılının Temmuz ayında başlayan ve 33 gün süren savaşta büyük kayıplar vermiş ve kendilerini savaşın galibi ilan etmişlerdi. Suriye’de ve Lübnan’da Hizbullah güçlerinin etkili olduğu yerleri bombalayan İsrail, bu saldırılar ile Hizbullah’ın bölgedeki etkinliğini azaltmayı ve gücünü kırmayı planlıyor. Hizbullah ise İsrail’in gerçekleştirdiği saldırılara misliyle karşılık vereceğini söylüyor. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın da Hizbullah’ı desteklediği ve İsrail’i işgalci olarak nitelendirdiği herkes tarafından biliniyor.