Jared Kushner şimdi nerede?

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı Jared Kushner, Orta Doğu’nun kilit isimlerinden biriydi. Peki Trump’ın seçimleri kaybetmesinin ardından Jared Kushner ne yapıyor? Jared Kushner Orta Doğu’da neler yapmıştı? Birleşik Arap Emirlikleri ile Kushner'in ticari anlaşmaları devam ediyor mu? Kushner ve Ivanka Trump çifti neden evlerini taşıdılar?

Gazete patronluğu yapan ve aynı zamanda emlak müteahhidi olan Jared Kushner 2009 yılında Ivanka Trump ile evlendi. Kushner, The New York Observer gazetesinde yayıncılık yapıyordu. Bu evlilik ile Kushner, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı oldu. 2016 yılındaki ABD Başkanlık seçimlerinde Donald Trump’a danışmanlık yaptı. Trump’ın Beyaz Saray’da başkanlık koltuğuna oturmasında pay sahibi oldu. 2017 yılının başında ABD Başkanı’nın kıdemli danışmanlığına getirilen Kushner, özellikle Orta Doğu politikalarında aktif bir şekilde görev almaya başladı. Yahudi kimliği ile ön plana çıkan Kushner, İsrail-ABD ilişkilerinin geliştirilmesi için adımlar attı.

110

Jared Kushner, siyasi görüşü demokratlardan yana olan bir aileden geliyordu. Ivanka Trump ile evlenmesi ve Donald Trump’ın damadı olması onu Cumhuriyetçilerin yanına çekti. Donald Trump’ın Başkan seçilmesi ile birlikte Cumhuriyetçilerin tarafında siyasete girmiş oldu. İç politikadan daha çok ABD’nin dış politikaları üzerinde çalıştı. Yahudi olması sebebiyle İsrail ile olumlu ve pozitif ilişkiler kurdu. ABD-İsrail ilişkileri Trump-Kushner döneminde oldukça gelişme kaydetti. Trump Orta Doğu’daki politikaları üzerinde damadını aktif bir şekilde sahaya sürdü.

210

Donald Trump’ın kıdemli danışmanlığını yaptığı süre boyunca Kushner, Orta Doğu’ya birçok ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaretlerinin ilk hedeflerinden biri de İsrail’in bölgedeki güvenliğini sağlamak ve korumak için çalışmaktı. İsrail’in; İran ile rekabeti, Arap ülkeleri ile olan ilişkileri, Orta Doğu’daki güvenliği başlıca gündem maddeleri oldu.

Önceki ABD Başkanı Donald Trump, Başkanlık koltuğunu Joe Biden’e bırakmadan önce Orta Doğu ile ilgili önemli anlaşmalara imza attı. İsrail ile Arap ülkeler arasında İsrail’in kurulmasından itibaren sorunlar vardı. Trump ise görev süresinin son zamanlarında Arap-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi için aracılık yaptı. ABD’nin devreye girmesiyle İsrail-BAE, İsrail-Bahreyn, İsrail-Sudan, İsrail-Fas arasında normalleşme anlaşmaları imzalandı. Bu anlaşmaların yapılmasında en önemli faktörlerden biri de Trump’ın damadı Jared Kushner oldu.

410