Orta Doğu’nun katili Muhammed Dahlan Sudan’ı bir kez daha parçalayabilir mi?

Yıllar önce Kuzey-Güney olarak bölünen Sudan, bir kez daha bölünme ihtimali ile karşı karşıya. Sudan’ın Halk Kongresi Partisi, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail’in, Ortadoğu’nun kiralık katili olarak anılan Muhammed Dahlan aracılığıyla ülkeyi parçalamak istediğini öne sürülüyor.

Sudan’ın Halk Kongresi Partisi, birçok suç dosyası bulunan, Filistin’deki partisinden atılan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Yemen’deki siyasi suikastlarının planlayıcısı olduğu öne sürülen Muhammed Dahlan’ı, Sudan’ı parçalamak için İsrail ile iş birliği yapmakla suçluyor. Parti aynı zamanda Ortadoğu’nun kiralık katili olarak anılan Dahlan’ı, Darfur bölgesi ile ülkenin doğusunu Sudan’dan ayırmak için İsrail ile iş birliği yaptığını öne sürdü.

‘’BAE SUDAN’DAN KAÇIRDIĞI ALTINLARI PAZARLIYOR’’

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Sudan’ın Halk Kongresi Partisi’nin genel sekreteri Beşir Adem, Sudan’ın İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesi, Siyonistlerin ülkeyi parçalama amaçlarına hizmet edeceğini öne sürdü. İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri’nin çıkarları için Muhammed Dahlan’a destek verdiğini belirten Adem, aynı zamanda Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan'a İsrail ile ilişkilerini kesmesi çağrısında bulundu.

Halk Kongresi Partisi’nin genel sekreteri Beşir Adem, Sudan’ın yönetiminin düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi durumunda Amerikan yaptırımlarını kaldırmada kimseye ihtiyaç duyulmayacağı konusuna da değindi. Sudan’ın iyi yönetilirse altından yıllık 10 milyar dolar gelir kazanacağını söyleyen Adem ‘’BAE, Sudan'dan kaçırdığı altınları Dubai'de pazarlıyor" dedi. Adem, ülkesinin Güney Sudan'da silahlı hareketlerle yürüttüğü müzakerelerin Sudan'ın bölünmesine yol açacağı uyarısında bulundu.

İSRAİL UÇAĞI’NIN HAVA SAHASINI KULLANMASI

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ilk kez bir İsrail uçağının Sudan hava sahasını kullandığını açıkladı. İşgal altındaki Kudüs’te Amerikalı Yahudi liderleriyle bir araya gelen Netanyahu, “İlk kez bir İsrail uçağı Sudan hava sahasını kullandı. Bu önemli bir değişimdir” değerlendirmesini yaptığı belirtildi.

Haaretz gazetesine konuşan bir İsrailli yetkili Sudan hava sahasını kullanan uçağın “bir özel jet” olduğunu belirtti. İsrail uçağının Uganda’daki Orgeneral Burhan ile Netanyahu görüşmesinden hemen sonra Sudan hava sahasını kullanması, taraflar arasındaki yakınlaşmanın işareti olarak değerlendirildi.

BURHAN-NETANYAHU GÖRÜŞMESİNİN PERDE ARKASI

Sudan hükümeti, Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, 2020’nin ilk günlerinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşme gerçekleştirmişti. İsrail Başbakanlık Ofisi’nin yaptığı açıklamaya göre, görüşme Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni’nin davetiyle gerçekleştirildi ve Netanyahu da Twitter’dan, “İki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirecek iş birliğini başlatma konusunda fikir birliğine vardık.” paylaşımında bulunmuştu. Söz konusu görüşmeyi BAE’nin planladığı belirtilmişti.

HER TAŞIN ALTINDAN ‘İSRAİL’İN MAŞASI’ ÇIKIYOR

İsrail’in son yıllarda Afrika kıtasında ilişkilerin kesildiği veya diplomatik ilişkilerin henüz sağlanamadığı ülkelerle yakınlaşma çabaları söz konusu. Bu çabanın başlıca sebebi ise, 2017 yılında ABD’nin Kudüs tasarısıyla ilgili olarak BM’de yapılan oylamada Afrika kıtasından sadece Togo ve Güney Sudan’ın İsrail lehine oy kullanmış olması gösterilebilir.

Öyle ki dünya üzerindeki 194 ülkenin 54’ü Afrika kıtasında bulunuyor ve bu durum ülkelerin uluslararası kuruluşlarda önemli bir oy gücüne sahip oluyor. Bu bağlamda bir değerlendirme yapmak gerekirse, İsrail Afrika kıtasının stratejik önemini BM’deki Kudüs oylamasından sonraki dönemde çok daha fazla dikkate almış gibi duruyor.

Bu sebeple İsrail için Afrika’daki öncelikli konulardan biri, Arap ve Müslüman çoğunluğun bulunduğu Sahel ülkeleriyle ilişkilerini aracılar vasıtasıyla düzeltmek gibi görünüyor. Bu bakımdan BAE, İsrail’in Afrika kıtasındaki kirli ilişkiler ağının yeni halkası rolünü üstleniyor.

BAE’nin kıtadaki ekonomik nüfuzunu Afrika ülkeleriyle İsrail arasında bir köprü olarak kullanmasının en önemli örneği, Sudan’la ilişkilerin normalleşmesine giden yolun kilidi sayılabilecek Netanyahu-Burhan görüşmesinin arka planındaki ülkenin yine BAE olması, bu durumun somut örneğini oluşturuyor.

Öte yandan Muhammed Dahlan’ın da, Ürdün vadisi ve Kudüs’ün işgalinde parmağı olduğu biliniyor. İsrail’in bölgedeki tetikçisi rolünde olan Dahlan’ın İsrail için yapmayacağı yok. İsrail’in bölgedeki menfaatlerini ele aldığımızda ve Sudan’ın 2011’de Kuzey-Güney olarak bölündüğünü göz önünde tuttuğumuzda bir kez daha bölünme riski ile karşı karşıya olduğunu ifade edebiliriz.

BAE SUSUYOR ABD YALANLIYOR

Sudan Halk Kongresi Partisi’nin öne sürdüğü iddialar bir kanıta dayanmıyor ancak BAE ile Dahlan’ın yakınlığı biliniyor. Öyle ki; Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan’ı parçalamak için kiralık katil Muhammed Dahlan ile işbirliği yaptığı iddialarına yönelik resmi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ise, bu konuda bilgisinin olmadığını ifade ederek iddiaları yalanlıyor.