Bahreyn, 2011'den bu yana Şam'a ilk büyükelçisini atadı

Arap Baharı'nın ardından Suriye'de patlak veren iç savaşın izleri yavaş yavaş siliniyor. Arap ülkeleri Suriye ve Esad rejimi ile normalleşme adımlarını güçlendiriyor.

2011 yılında başlayan Suriye iç savaşının ardından 2012'de Şam yönetiminin Arap Birliği üyeliği askıya alınmış, Esad rejimine yönelik bir yalnızlaştırma politikası uygulanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in istikrarlı adımları Esad'ın koltuğunu korumasında en büyük etken olurken BAE ve Bahreyn, 2018'in sonlarında Suriye yönetimi ile ilişkileri yeniden kuracaklarını duyurmuştu. 

Bu normalleşme adımının ardından Umman 2020 yılında Şam'a büyükelçi atamış, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan'dan da ılımlı mesajlar gelmişti. 

Bahreyn devlet haber ajansı BNA'da yer alan bir habere göre, 2011'den bu yana Şam'a ilk büyükelçi atandı. Waheed Mubarak Sayyar'ın Şam'a büyükelçi olarak atanması dünya basınında da kendisine geniş yer bulurken Körfez ülkelerinin Esad rejimi ile normalleşmesi Orta Doğu'da başlayan yeni dönemin sinyalleri olarak yorumlandı.