Bilim insanları 6 yıl önce uyarmış: Manavgat tutuşma riski taşıyor!

Bilim insanları tarafından 6 yıl önce hazırlanan bir raporda, Manavgat bölgesinde yerleşim yerlerinin artması ve enerji nakil hatlarının yoğunlaşması nedeniyle ‘tutuşma’ riski uyarısı yapıldığı ortaya çıktı.

Türkiye’de on binlerce hektarlık ormanların küle dönmesine neden olan yangın felaketine ilişkin tartışmalar sürüyor. Son olarak, bilim insanlarının 6 yıl önce hazırladığı bir rapor otaya çıktı. 

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, raporda Manavgat’a yönelik uyarılar yapılmış. Söz konusu raporda bölgede yerleşim alanları ile birlikte yollar ve enerji nakil hatlarının yoğunlaştığı, bu nedenle kızılçam yayılış alanlarında ‘tutuşma' riski olduğu uyarısı yapılıyor. 

YAPILMASI GEREKENLER TEK TEK YAZILMIŞ 

Manavgat için yangına neden olabilecek risklerin sıralandığı raporda, yapılması gerekenler ise maddeler halinde şöyle aktarılıyor: 

‘’●Söz konusu bölgede daha fazla helikopter havuzu yapmak yerine çıkabilecek bir yangında kullanılmak üzere özellikle yol kenarlarında arazözlerin su alabileceği küçük boyutta yangın havuzları yapılmalı.

●Sık aralıklarla arazözlerin kullanabileceği şekilde su vanası koyulmalıdır. 

●Yerleşim yerleri etrafında yangına dayanıklı türler ile zonal bitkilendirme yapılmalı ve özellikle orman ile sınır olan yerleşim yerlerinde yangına dayanıklılık bina ve yaşam alanı bazında değerlendirilerek bu konuda yasal düzenlemeler yapılmalıdır.’’

"RİSK HARİTASI OLUŞTURULMALI"

Ormanların içine doğru ne kadar fazla yerleşim ve tarım alanı izni verilirse yangın riskinin artacağı belirtilen raporda, şu görüşlere yer verildi: 

“Yerleşim yerlerinin orman içlerinde dağınık şekilde olması yerine daha toplu ve düzenli bir şekilde araziye yerleşmesi sağlanmalıdır. Yüksek gerilim enerji nakil hatları güzergahlarının kuru ot, çalı gibi kolay tutulabilecek bitkilerden arındırılarak temiz halde tutulması, elektrik tellerine değen ağaçların kaldırılması, mümkünse alçak gerilim enerji nakil hatlarının orman içinden değil de yol kenarlarından ve toprak altından geçirilmesi tutuşma riskini azaltacak önlemler arasında yer almaktadır.

Özellikle yol, yerleşim yerleri ve ziraat alanları kenarlarında uygun koşullarda kontrollü yakma yapılarak orman altı örtüsü yakılmalı ve yanıcı madde miktarı azaltılmalıdır. Akdeniz kuşağı yangın riskinin yüksek olduğu kısımları içermektedir. Bu alanlarda tutuşma ve yangın risk haritalarının oluşturulması, orman yangınlarına karşı stratejilerin oluşturulması, önem arz etmektedir.”

Tüm dünyada meydana gelen orman yangınlarını değerlendiren bilim insanları, küresel ısınmanın artmaya devam etmesi durumunda bu ve benzeri felaketlerin daha sık yaşanabileceğini kaydediyor.