OpenAI’dan yeni adım: ChatGPT, Siri’nin yerini alacak

ChatGPT tarafından yapılan açıklamada, yapay zeka robotu ile sesli sohbet özelliğinin ücretsiz olarak tüm kullanıcılar tarafından kullanılabileceği belirtildi.

NTV’nin aktardığına göre, Apple’ın yeni iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde bulunan eylem düğmesiyle birlikte cihazlar daha çok kişiselleştirme özelliği taşıyor.

Kişisel tercihlerine göre kullanıcılar; eylem düğmesine kamera açmak, el feneri, büyüteç, sesli not gibi birçok erişilebilirlik özelliğini hızlı bir şekilde atayabiliyor. Kullanıcılar ayrıca, bu özelliklere kısayol olarak daha hızlı erişiyor.

Geçtiğimiz günlerde OpenAI tarafından yapılan açıklamada, yapay zeka asistanı ChatGPT’nin sesli sohbet özelliğinin tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunulduğu kaydedilmişti.

iPhone 15 Pro ve Pro Max’in eylem düğmesi sayesinde kullanıcıların, ChatGPT’nin sesli sohbet özelliğine kısayoldan erişebileceği belirtiliyor.

Böylelikle OpenAI’nin ChatGPT ile iPhone sesli asistanı Siri’nin yerini alması bekleniyor. 

Söz konusu özelliği aktifleştirebilmek için iOS ayarlarından “Eylem Düğmesi” menüsüne girmek ve ardından “Kısayol” seçeneğini seçmek gerekiyor. Daha sonrasında ise kullanıcılar, “Bir Kısayol Seç” düğmesine dokunarak desteklenen uygulamaları alfabetik olarak sıralayabilir.

NTV’nin haberine göre kullancılar, ChatGPT’yi seçerek eylem düğmesiyle ilişkilendirebilir ve “Sesli görüşmeyi başlat” kısayoluyla Siri’nin yerini ChatGPT’ye bırakabilir.