BAE ve Suudiler anlaşamadı: OPEC 18. Bakanlar Toplantısı iptal edildi

Suudi Arabistan ile BAE arasında petrol anlaşmazlığı sürerken, OPEC ve OPEC+ ülkelerinin yapacağı 18. Bakanlar Toplantısı’nın iptal edildiği açıklandı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+ grubunun global petrol arzına dair yapacağı 18. Bakanlar Toplantısı, anlaşmazlıklar nedeniyle iptal edildi.

Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ve Rusya liderliğindeki OPEC+ ülkelerinin enerji ve petrol bakanları, ağustos ayı itibariyle uygulanması planlanan üretim politikasına dair bugün bir video konferans toplantısı gerçekleştirecekti. Ancak 13 üyeli OPEC ve 10 üyeli OPEC+ ülkeleri arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle toplantı gerçekleştirilemedi.

Toplantının yeni tarihine dair ise henüz bir bilgi verilmedi.

Temmuz ayının başında üye ülkeler arasında iki gün süren görüşmeler yapılmış ancak bir anlaşmaya varılamaması üzerine karar toplantısı bugüne ertelenmişti.

Ağustos-aralık döneminde petrol üretiminin her ay 400 bin varil artırılması ve mevcut üretim kesinti anlaşmasının 2022 yıl sonuna kadar uzatılması önerileri üye ülkelerin çoğunluğu tarafından desteklendi. Ancak Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) “üretim kotasının artırılması” isteği nedeniyle karara varılamadı.

OPEC+ ülkeleri, 15. Bakanlar Toplantısı’nda mayıs, haziran ve temmuz ayları için günlük petrol üretimini kademeli olarak artırma kararı aldı.

Suudi Arabistan ise bu yılın başından itibaren gönüllü olarak uyguladığı 1 milyon varillik ek kesinti kararını kademeli olarak kaldıracağını açıkladı.

Mevcut duruma göre, OPEC ve OPEC+ ülkelerinin mayıs-temmuz döneminde günlük petrol üretiminin yaklaşık 2,1 milyon varil artacağı öngörüldü.