OPEC+ global arz anlaşmasında Suudi Arabistan ve BAE ayrılığı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz, OPEC+ ülkeleri arasında Nisan 2022’de sona erecek olan global arz anlaşmasının uzatılması gerektiğini söyledi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve birlikte hareket eden ülkelerin (OPEC+) petrol arzındaki düşüşü telafi etmek için planladıkları üretim artışı hakkında açıklama yaptı.

Pazar günü açıklama yapan Prens Abdülaziz, mevcut OPEC+ global arz anlaşmasının uzatılmasının "anlaşmanın temeli" olduğunu belirterek, OPEC ile OPEC dışı arasındaki ittifakın Nisan 2022'de sona erdikten sonra üretimi kısıtlama anlaşmasını sürdürmesi gereğini vurguladı.

Prens Abdülaziz ayrıca, yaz döneminde petrol arzında beklenen düşüşü karşılamak için üretimde artış olması gerektiğini de söyledi.

Anlaşma kapsamında OPEC+ olarak bilinen ittifakın piyasa dengesini yeniden sağlamak için gösterdiği çabaları memnuniyetle karşıladığını belirten Bakan, Suudi Arabistan'ın yaptığı gönüllü kesintiler olmadan başarının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman

 

OPEC+ ülkeleri arasında pazartesi günü yeniden başlayacak müzakereler konusunda açıklama yapan Prens Abdülaziz, "ne iyimser ne de kötümser" olduğunu belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji Bakanı Suhail Al Mazrouei ise ülkesinin OPEC+'ın önümüzdeki aylarda üretimi artırma önerisini desteklediğini, ancak ülkesinin ittifaktaki diğer üreticilerle daha iyi şartlar oluşturmaya çalışacağını söyledi.

PETROL ŞİRKETLERİ IRAK’TAKİ HİSSELERİNİ DEVREDİYOR

Irak Petrol Bakanı İhsan Abdul Jabbar, bakanlığın sosyal medya hesabında yayınlanan videoda, Rus şirketi Lukoil’in Irak’taki hisselerini Çinli şirketlere satmak üzere bildirimde bulunduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz hafta ExxonMobil’in hisselerini satmayı düşündüğünü söyleyen Jabbar, BP’nin de Rumaila sahasından çekilmek istediğini belirtti.

Irak’taki yatırım ortamının iş yapmak için yeterince cesaret verici olmadığını söyleyen Bakan Jabbar, büyük yatırımcıların başka pazar veya ortaklar aradığını ifade etti.