Omicron varyantı hızla yayılıyor

ABD’de Güney Afrika’dan gelen bir kişide Omicron varyantı tespit edildi. Ülkede ilk kez Omicron vakasının bildirilmesi üzerine koronavirüs önlemleri yeniden gündeme geldi. Yeni varyantın ortaya çıktığı Güney Afrika'da ise vaka sayıları ikiye katlandı.

California’daki halk sağlığı yetkilileri, ABD’de bilinen ilk Omicron koronavirüs varyantının tespit edildiğini doğruladı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından çarşamba günü yapılan açıklamada, enfekte kişinin yakın bir zamanda Güney Afrika’dan döndüğünü bildirdi.

CDC, hastanın tamamen aşılandığını, şu ana kadar hafif semptomlar gösterdiğini ve kendini tecrit ettiğini aktardı.

Omicron varyantından duyulan endişe tüm dünyada yayılırken, Washington hükümeti de yeni seyahat kısıtlamaları getirmeyi planlıyor. ABD basınında çıkan haberlere göre, uluslararası yolculardan kalkıştan sonraki 24 saat içinde test sonucu vermeleri istenecek.

ABD Başkanı Joe Biden’ın perşembe günü ek önlemler olarak daha sıkı koşullar ve test şartları açıklaması bekleniyor.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada Biden, Omicron varyantına dair “panik için bir neden olmadığına inandığını” söylemişti.

GÜNEY AFRİKA’DA VAKALAR İKİYE KATLANDI

Omicron varyantının ilk kez ortaya çıktığı Güney Afrika’da, koronavirüs vakaları pazartesi gününden bu yana iki katına çıktı. Ülkedeki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının yeni bir dalga yaratabileceğini söyledi.

Güney Afrika’da son 24 saat içinde yaklaşık 8 bin 500 koronavirüs vakası bildirildi.

Yetkililer, söz konusu vakaların ne kadarının Omicron olduğunu bilmediklerini belirtti. Ancak Omicron’un ortaya çıkmasının ardından artan vaka sayıları ve mevcut aşıların yeni varyant üzerindeki etkisinin bilinmemesi endişelere yol açtı.