Güney Afrika'da Omicron varyantı çocukları da etkiledi

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü, Omicron varyantı nedeniyle hastaneye yatırılanların yüzde 10’unun iki yaşın altındaki çocuklar olduğunu açıkladı.

İlk kez Güney Afrika’da görülen koronavirüsün yeni varyantı Omicron’un çocukları da etkilediği görüldü. Omicron varyantının ortaya çıktığı Tschwane’deki hastaneye yatırılan koronavirüs vakalarının yüzde 10’unu iki yaşın altındaki çocukların oluşturduğu açıklandı.

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü yetkililerinin açıkladığı verilere göre, koronavirüsün önceki dönemlerine kıyasla daha fazla çocuk hastaneye yatırıldı. Yetkililer, ebeveynlerin çocuklara aşı yaptırmaması ve çocukların bağışıklık sisteminin düşük olması nedeniyle daha fazla risk altında olduklarını belirtti.

Omicron varyantına yönelik yapılan açıklamalar hem yetkilileri hem de bölgede risk altında bulunanları endişelendirdi. Yetkililer ise yakın bir zamanda çocukların aşılanmasına yönelik bir rapor hazırlayacaklarını ve böylelikle ebeveynlerin daha da bilinçlenmesini sağlayacaklarını ifade etti.