Ölü ve yaralılarını Serakib'den çıkaramayan Hizbullah milisleri, İran ve Lübnan'dan Türkiye ile arabulucu olmalarını istedi

Çatışmaların yoğunlaştığı Suriye’nin İdlib bölgesinde TSK’nın operasyonuyla birlikte sahadan çekilen Rus güçleri ve kaçan rejim unsurları, İran’a bağlı milis grubu Hizbullah’ı yalnız bıraktı. Ölü ve yaralılarını dahi alamayan örgüt üyeleri Lübnan ve İran’dan arabuluculuk yapmasını istedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 4 günlük müdahalesi Suriye’de dengeleri değiştirdi. Muhalifler, İdlib’in güneyinde Cebel Zayiye Bölgesinde önceki gün başladıkları operasyonu tamamladı. Kefr Vait, Sufuhin, Fattira, Darul Kebira, Maaret Muhis, El Brij, Kokaba, Flefel ve Kan Safra köylerini alan muhalifler bölgeyi tamamen ele geçirdi. TSK’nın da SİHA’larla desteklediği operasyonda rejim ve destekçileri köyleri boşaltarak kaçtı. İdlib’e hakim dağların bulunduğu Cebel Zaviye, Halep ve Lazkiye’yi bağlayan M4 karayoluna açılan kapı konumunda olmasıyla da stratejik öneme sahip. Çatışma bölgesinde sıkışan Hizbullah milisleri sahadan ölü ve yaralılarını almak için Lübnan ve İran’dan arabuluculuk yapmasını istedi.

TÜRK ASKERİNE SALDIRDILAR

Lübnan Hizbulahı milislerinin de Esed rejimi safında, Türkiye'ye karşı savaştığı bir kere daha belgelendi.

BBC muhabiri Riam Dalati, kişisel Twitter hesabından bir ses kaydı paylaştı. Buna göre TSK, İdlib'deki saldırıda Hizbullah milisleriyle karşı karşıya gelmiş.

Ses kayıtları, İdlib ve Serkaib'de Hizbullah ve TSK arasında doğrudan çatışmalar olduğunu ortaya koyuyor.

Kayda göre Hizbullah savaşçıları, Türk konvoylarını tespit ederek saldırıyor ve ağır hasar veriyor. TSK topçuları ise Hizbullah'ın bu saldırılarını kırmayı başarıyor.

BBC muhabiri, "Kayıtların doğru olması muhtemel" diyor. Zira Beyrut'taki bir kaynağa göre, 14 Şubat'ta Hizbullah'ın Özel Radwan Kuvvetleri'nden 1000'den fazla savaşçının Suriye'ye gönderildiği belirtiliyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye'nin İdlib kentinde düzenlediği operasyonlarda büyük kayıplar veren Hizbullah militanlarının yaşadığı panik aralarındaki Whatsapp yazışmalarına yansımıştı.

“RUS ORDUSU YARDIM ETMEDİ, SURİYE ORDUSU KAÇTI”

Esed rejimi saflarında yer alan ve bugüne kadar binlerce masum sivili katleden İran destekli Hizbullah militanlarının kendi aralarında haberleşmek için kurdukları Whatsapp grubundaki yazışmalara Anadolu Ajansı ulaştı.

İdlib'de yaşananlarla ilgili gruba ses kaydı gönderen bir militan, "Rus ordusu yardım etmedi ve Suriye ordusu da bölgeden kaçtı. Gençlerimiz tek başına kaldı. Türk ordusu bölgeyi ağır bombardımana tuttu. Enkazlar altında kalan kayıplarımız var. Aralarında Abbas ve Cafer'in de olduğu 9'una ulaştık. Henüz netleşen bir şey yok ve Ruslar hala olaylara kayıtsız durumda. Şimdilik bir şey sormayalım, durum çok kritik." ifadelerini kullandı.

İRAN VE LÜBNAN’DAN YARDIM İSTEDİLER

Serakib’de rejim saflarında çatışırken Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hedefi olan Hizbullah şoku atlatamadı. Arap basınında yer alan iddiaya göre cephe hattında sıkışan Hizbullah, Türk ordusuyla savaşı durdurmak, ölü ve yaralılarını tahliye etmek amacıyla Lübnan ve İran’dan arabuluculuk yapmasını istedi. Bu kapsamda Lübnan Kamu Güvenliği Başkanı General Abbas İbrahim Ankara’ya gelerek MİT’te bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, General İbrahim’in İdlib saldırısında büyük darbe alan Hizbullah milislerinin ölülerinin tahliye edilmesi için Türkiye’den yardım istediği öğrenildi. Türk ordusunun yoğun saldırısından sonra Suriye rejim güçlerinin, Hizbullah’ı savaş alanında yalnız bırakarak geri çekildiği ve bu durumun rahatsızlık yarattığı ifade edildi.