Olivier Dassault kimdir?

Fransa'da hayatını kaybetmesinin ardından Beauvais'de gerçekleştirilen sessiz bir törenile Invalides'te defnedildi. Olivier Dassault'un ölümünün sır perdesi henüz aralanamadı fakat hem sosyal ağlarda hem de arama motorlarında en fazla merak edilen isimlerden birisi oldu. Alatini Ailesi ve Dassault Ailesi'nin bağlantıları neler? Olivier Dassault kimdir?

Oliver Dassault’un baba soyu, Almanya’da dünyaya gelen ve Yahudi soykırımının ardından Selanik’e etmiş, buranın yerli halkından olan Alatini ailesine mensup büyükannesi ile evlenmiştir.

Dede, Marcel Bloch Almanya’dan kaçmasının ardından Dassault soy ismini değiştirerek Bloch soy ismini almıştır. Ailenin gizlenmesini de sağlayan bu değişimin ardından dede Dassault Katolik inancını benimsemiştir.

Selanik’te gerçekleşen bu evlilik öncesinde Alatini ailesi bölgenin en güçlü ve varlıklı ailelerinden. Ticaret ve iktisadi teşebbüsleri ile birlikte sık sık Dersaadet’ti de ziyaret ediyorlardı.

Başbakanlık Osmanlı Arşiv vesikalarında yer alan aile üyeleri, İspanya, Napoli ve Toscana ile olan ticari faaliyetleriyle biliniyordu. Ticaret hayatında aktif biçimde rol alan ve Selanik halkının geçimini sağlayacağı tesisler kurarak bölgenin kalkınmasında destek olan aile üç kez II. Abdulahmit’ten 1891, 92 ve 99 yıllarında aile üyesi hanımlar ile birlikte Mecidî Nişanı almıştır.

Selanik’te ispirto, tahin, un, buz, tuğla ve kiremit fabrikaları kuran aile Dassault’un gelişi ile birlikte teknolojik yatırımlarda da öne çıkmaya başlamıştır.İddialara göre Alatini ailesinin Selanik’te yerleşmesi ve nüfuz etmesini Rothschildler sağlamıştı.

Dassault ailesi 1917 yılında Paris’e göç etmesinin ardından burada hem askeri hem de bürokratik makamlarda görev aldı. Ailenin üçüncü kuşak torunu olan Olivier Dassault, Fransa’nın Boulogne’nın Billancourt bölgesinde dünyaya geldi.

Eğitimini ve çalışma yaşamını Fransa’da sürdüren Dassault, aile şirketinin mirasını devraldı. Dassault Group bünyesinde birden fazla ticari faaliyet yürüten Olivier Dassault, 7 Mart 2021’de helikopter kazasında hayatını kaybetti.