Olası erken seçim için nabız mı yoklanıyor?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ı kabul edecek. Bu gelişme olası bir erken seçim olup olmayacağı sorusunu akıllara getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakallı’yı Külliye’de kabul edecek. Görüşmenin içeriği ile ilgili henüz bir bilgi verilmezken bu buluşma, olası bir erken seçim ihtimaline karşı nabız yoklama ihtimalini akıllara getirdi.

ERKEN SEÇİM İHTİMALİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan birçok kez seçimin 2023’te yapılacağını açıklamasına rağmen muhalif liderler hükümetin 2023 yılına kalmadan seçime gideceğini iddia etmişlerdi. Bu iddialarının temelinde iktidarın başarısız olarak 2023’e kadar dayanamayacağı tezine yatıyor. Şu an için böyle bir durum gözükmezken taraflar her türlü ihtimale karşı hazırlık yapması ihtimali olası gözüküyor.

HDP’DE EŞ BAŞKANI DEĞİŞTİ CHP’DE KURULTAY YAPILACAK

Pazar günü gerçekleştirilen kurultayda Mithat Sancar, Sezai Temelli’nin yerine eş başkan olurken Pervin Buldan koltuğunu korudu. Buldan, kurultayda yaptığı konuşmasında, “Yeni ittifakların olması gerektiğini savunan bir partiyiz. Şeffaf olmalı, açık olmalı, birlikte görüntü vermeli ve hiçbir şeyden korkmamalı. CHP’nin çekingenliğinden çıkması gerek. Cesarete ihtiyaç var bence. Biz kadınlar olarak tiyatro oyununda birlikte bu görüntüyü verdik, bu cesareti gösterdik. Bu cesareti herkesin göstermesi gerek. Bir dahaki seçimlerde daha açık, daha şeffaf birlikteliklere ihtiyaç olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan CHP’de gerçekleşecek olan 37. Olağan kurultayda genel başkanlık adaylığı için en güçlü aday Kemal Kılıçdaroğlu gösterilirken genel merkezin tek aday dayatmasına karşı aday çıkarmayan muhaliflerin genel başkanlık için aday çıkaracağı konululuyor. CHP PM Üyesi İlhan Cihaner, "Bir alternatif olmalı" diyerek adaylık için zemin yoklarken sürpriz isimler de genel başkanlık için delege ve il başkanlarıyla görüşmeler için çalışmalara başladı. CHP'de il kongreleri devam ederken, kulislerde genel başkanlık için Umut Oran, İlhan Cihaner ve Fikri Sağlar'ın yanı sıra sürpriz bir isim olarak İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve Yalova eski Milletvekili Muharrem İnce'nin de isimleri geçiyor.

ÖNDER AKSAKALLI AĞIR İFADELER KULLANMIŞTI

Geçtiğimiz yıl Külliye’ye davet edilen Aksakallı’ya CHP’den ağır eleştiriler gelmişti. Aksakallı ise o eleştirlere “Bunlar yalnızca, Atatürk’e sığınarak siyaset yapıyorlar” diyen Akasakal, “CHP Genel Başkanı, ‘ben Dersimliyim’ diyor. Tunceliliyim demiyor. ‘Dersim arşivleri açılsın’ diyor. Biz, '1930’ların CHP’si değiliz' diyor. Atatürk rejimne başkaldıranları savunuyor. Şu anki Genel Başkan, ‘Atatürkçü' değildir. 'Avrupa’ya giden yol, Diyarbakır’dan geçer diyenler’ de bunlardır. O bölgede sözde Kürdistan kurulmasını ifade eden CHP sözcüleri var" şeklinde yanıt vermişti.

MEVCUT GELİŞMELER NEYİ İŞARET EDİYOR?

Bir erken seçim olmasa da olağan genel seçime 3 yıl gibi bir zaman kaldı. Tek başına hiçbir partinin cumhurbaşkanı adayı çıkarmak için yeterli çoğunluğa sahip olmaması seçim ittifakını kaçınılmaz kılıyor. HDP’nin “artık ittifakı gizlemeyelim” açıklamasına İYİ Parti’nin vereceği tepki merak konusu. Eğer bu durumu kabul edilemez bulursa AK Parti ile daha önce de belirtildiği üzere uygun şartlarda anlaşılması muhtemel. Davutoğlu’nun kurduğu ve bilhassa Ali Babacan’ın kuracağı partinin mevcut görünüşte önemli değişiklikler yapması bekleniyor. Mevcut ittifak gruplarını büyük oranda değişeceği kuvvetle muhtemel.