Yurttaş buluşmasında yuhalanan Scholz 47 milyon euro için ifade verdi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkede ‘tarihin en büyük vergi sahtekarlığı’ olarak nitelendirilen Cum-ex skandalı ile bir kez daha gündemde.

Rusya’nın Kuzey Akım I enerji hattında kesintiye gitmesinin ardından Almanya’da birincil problem enerji omuştu. Almanya’da 40 yıllık enflasyon rekorunun kırılmış olması da ülkedeki tepkilerin nedenleri arasında.

Ülkedeki ittifakı iç politikada zor durumda bırakan enerji krizini halka soran ‘tagesschau’nun yayınladığı verilere göre, Almanların yaklaşık üçte ikisi hükümetten memnun değil.

Angela Merkel’in ardından merkezi politikaları sürdürme sözü vererek göreve gelen Scholz, temkinli br politik yaklaşım sergilemesine rağmen kısa sürede eleştirilerin odağı olmuştu.

Son olarak Mahmud Abbas ile birlikte düzenledikleri basın toplantısındaki ‘Holokost’ krizi ile gündeme gelen Scholz, Brandenburg eyaletinde SPD Federal Meclis milletvekili Wiebke Papenbrock ile soruları yanıtlamak için düzenlenen ‘yurttaş buluşması’ sırasında yuhalandı.

Konuşması sırasında halkın tepkisi ile karşılaşan Scholz, 'Vatan haini', 'Yalancı', 'Defol git’ sloganları atan ‘yurttaş’lara polisin müdahale etmesinin ardından programına devam edebilmişti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından enerji krizine karşın aldığı kararlar ile sık sık eleştirilen Alman Şansölye Olaf Scholz’un gizli belgeleri çöpe atmış olması ülke gündemine bomba gibi düşmüştü.

Der Spiegel’de yer alan haberde, Scholz’un evinin yakınındaki çöpler arasında devlete ait gizli belgelerin eşi Britta Ernst ile kaldıkları eve yakınında bulunmuş, aralarında G7 zirvesine ait notların da bulunduğu iddia edilmişti.

ALMANYA’DA YENİ KRİZ: CUM-EX

Son olarak Hamburg Belediye Başkanı olduğu dönemde Almanya ile birlikte Danimarka ve Fransa’da vergi kaçırıldığına dair 2017’de Cum-ex dosyaları ile ortaya çıkan suçlamalar nedeniyle bir kez daha ifade verdi.

Hamburg Başsavcılığı, Scholz’un ‘suç işlediğine dair bir iz yok’ gerekçesi ile hakkında soruşturma açılmasına gerek görmezken yatırımcı, bankacı ve avukatların Warburg Bank aracılığı ile ödemedikleri halde vergi iadesi alarak devleti milyarlarca dolar dolandırdıkları tespit edilmişti.

Scholz’u da içerisine alan Cum-ex davası, 18 Şubat’ta ülkenin tanınmış ceza avukatlarından Gerhard Strate’in eski Hamburg Belediye Başkanı Peter Tschentscher hakkında vergi kaçakçılığına yardım ve yataklık etmekten suç duyurusunda bulunması ile açılmıştı.

Scholz ve Tschentscher, verilen şüpheli hisse senedi anlaşmalarıyla devlet hazinesinden aldığı 47 milyon avroluk vergi iadelerini zamanında geri talep etmemekle suçlanırken Stern dergisinde yer alan bir haberde, Şansölye’nin 2020 yılı temmuz ayında verdiği ifade ile eylül ayında yaptığı açıklamaların örtüşmediği iddia edildi.

Dönemin Federal Maliye Bakanı ve güvenilir kaynaklara dayandırılan haberde, Scholz’un ilk ifadesinde Hamburg merkezli Warburg Bank Denetleme Kurulu Başkanı Christian Olerius ile bir araya geldiğini ve onun anlatıp kendisinin dinlediğini söylemesine karşın eylül ayında “Bu buluşmada neler konuşulduğunu hatırlamadığını” söylediği iddia edildi.

Stern’de yer verilen haberde, 2011-18 döneminde Hamburg Eyaleti Başbakanlığı yapan Sosyal Demokrat Partili (SPD) bir vekil, Olearius ile Hamburg şehrinde birçok kez bir araya geldiğini hatırladığı ancak makam odasındaki buluşmayı hatırlamamasının dikkat çekici olduğunu vurguladı.

Ülkenin en çok takip edilen medya kuruluşlarından NDR’de yer alan haberde ise Köln Savcılığının 21 Nisan'da Başbakanlıkta Scholz'un ofis şefi görevi yapan ve yıllardan beri Scholz'un yakınında bulunan Jeanette Schwamberger'in elektronik postasına el koyduğu belirtilerek incelemeyi yürüten savcıların “şüpheli bir iletiye” rastladığı iddia edildi.

Bild gazetesinin Olearius ile Scholz arasındaki görüşmeye atıfla yayınladığı haberde, Federal Meclis Finans Komitesi’nden Matthias Hauer, "Son ifşaatlar, Olaf Scholz ve doğrudan maiyetinin belirli toplantılar veya telefon konuşmaları hakkında yalnızca sınırlı bilgi vermeye (...) veya mevcut Şansölyeyi korumak için gönüllü olarak gizlemeye çalıştıklarını gösteriyor” ifadelerini kullanıyor.

Scholz’un, Cum-ex dosyasına ilişkin bir kez daha Hamburg Eyalet Meclisi Soruşturma Komisyonu’nda vereceği son ifade de yalan beyanda bulunması ve nüfuz kullandığının belirlenmesi halinde Başbakan yargılanabilecek.

Ülkedeki muhalif muhafazakarların komisyondaki temsilcisi Richard Seelmaecker, Cum-ex davasına ilişkin “Siyasi etki olmadan gerçekleşmiş olamaz” ifadelerini kullanırken Scholz suçlamalara dair, “Bu, iki buçuk yıldır bir sorun. Sayısız dosya incelendi, sayısız insan dinlendi. Sonuç her zaman aynı: Hiçbir siyasi etki olmadı” demişti.

Göreve başlamasından kısa süre sonra koalisyondaki birçok milletvekilinden bile geri plana düşen Scholz’un Almanlara güvence vermek için çok daha cesur adımlar atması gerektiğine vurgu yapan uzmanlar, enerji fiyatları nedeniyle toplumun tepkilerinin sık sık görünür hale geldiği bu dönemde davanın Scholz’un ‘kırılgan koalisyonu’nu zor durumda bırakacağına özellikle dikkat çekiyor.