Olaf Scholz’a yönelik ‘adam kayırma’ iddiası gündemde

Almanya’da Hamburg Başsavcılığı, Başbakan Scholz’un e-postalarını incelemeye başladı. Scholz, Hamburg’taki bir özel bankanın 47 milyon vergiden kaçınmasını sağlamakla suçlanıyor.

Almanya’da Hamburg Başsavcılığı, başbakan Olaf Scholz’un E-Posta Mail adresini denetlemeye aldı. Savcılık, 1 Ocak 2015’ten bu yana tüm mailleri, eklerini, alınan ve gönderilen mailleri incelemeye başladı.

Gerekçe olarak ise bazı siyasetçilerin kayırılması, vergi affı sağlanması ve Hamburg’un özel bankası Warburg Bank’ın 47 milyon euroluk vergiyi vermekten kurtarması gösterildi.

Söz konusu olayın, yalnızca Hamburg’da değil, ülkenin genelinde milyarlarca eyroluk vergi kaybına neden olduğu ortaya çıkmıştı.

Almanya’da Cum-Ex skandalı olarak bilinen olay nedeniyle Hamburg’da 2011-2018 arası başbakanlık yapmış Scholz’un ifadesine de başvurulabilir.

Hamburg Soruşturma Komitesi tarafından verilen karar kapsamında, Scholz, 19 Ağustos’ta yeniden dinlenilecek.

Almanya Başbakanı’nın, dönemin banka yöneticisi ile görüşmelerde bulunduğu ve özellikle SDP milletvekili Johannes Kahrs’ın vergi iadesi ile avantajlarından yararlanması için kişisel etkisini kullanmış olabileceği ifade ediliyor.