The Daily Telegraph'tan çarpıcı iddia: Sırada Olaf Scholz mu var?

Dünya genelinde ülkelerin liderleri değişirken The Daily Telegraph, bu kez de Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’u işaret etti.

Geçtiğimiz hafta İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un istifa etmesi dünya genelinde geniş yankı bulmuştu. Hemen ardından İtalya’da başlayan siyasi kriz, Draghi’nin istifasının kabul edilmemesi ile çıkmaza girmişti.

Asya’dan Latin Amerika’ya kadar dünya liderlerinin koltuklarını devretmesi dikkat çekerken The Daily Telegraph, Ukrayna savaşının ardından yaşanan arz krizi ile birlikte kıtlık ve elektrik kesintileri yaşanabileceğini işaret ederek Olaf Scholz'un koltuğunun sallandığını iddia etti.

Rusya’nın yaptırımların ardından gaz tedarikini durdurma kararının sonuçlarının beklenenden daha etkili olacağına dikkat çeken Deutsche Bank'tan analistler, önümüzdeki birkaç ay içerisinde Almanya’da gaz talebinin, sanayi, hane halkı ve hizmet sektörlerindeki tasarruf etkisiyle, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10 azalmasını beklediklerini vurguladı.

Arz krizi Almanya’yı bu kış kıtlık ve elektrik kesintileri ile tehdit ederken Almanya dahil ülkelerin ‘durgunluk’ dönemine gireceği belirtildi.

Son olarak sıcak su kesintisine giden Almanya hükümetinin politikalarının ve Başbakan Olaf Scholz’un, hem NATO müttefiklerini hem de Rusya'yı 'aynı anda memnun etmeye çalıştmasının’ mümkün olmadığına dikkat çekilerek istifasına yol açabileceği iddia edildi.

Yine geçtiğimiz hafta, Almanya Sosyal Demokrat Partisi tarafından düzenlenen ve Şansölye Olaf Scholz’un da katıldığı bir partinin ardından en az dokuz kadın, “tecavüz hapı” olarak bilinen bir maddeye maruz kaldıkları iddiasıyla polise başvurmuştu.