Okyanuslardaki çöpler antibiyotiğe mi dönüşecek?

İlaçlara dirençli yeni süper bakteriler üzerine çalışma yapan bilim insanları, antibiyotik üreten beş bakterinin okyanuslardaki çöplerden izole edilebileceğini duyurdu.

9-13 Haziran tarihlerinde Washington DC'de düzenlenen Amerikan Mikrobiyoloji Derneği konferansına katılan bilim insanları yeni bir araştırma ile antibiyotik üretimine boyut kazandırdı. 

110

ABD'deki Scripps Oşinografi Enstitüsü'nden katılanların da aralarında yer aldığı bilim insanları, dünyada ve özellikle okyanuslardaki plastik kirliliğini de göz önünde bulundurarak ilaca dirençli süper bakteri enfeksiyonlarıyla mücadelede yeni bir yol keşfetti. 

210

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, önceki çalışmalarda tespit edilen kirlilik oranlarının da azaltılmasında etki edecek olan yöntem ile gelecekte yeni antibiyotik kaynakları elde edilecek. 

Son verilere göre, yaklaşık 12 trilyon ila 125 trilyon mikroplastiğin denizlerde yüzdüğü ve okyanusa 5 milyon ila 13 milyon ton civarında plastik kirliliğinin yayılmış olabileceği tahmin ediliyor. 

410