Türkiye'de maskesiz eğitim mümkün mü?

Amerika Birleşik Devletleri Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi , ikinci doz aşı olmuş öğretmen ve öğrencilerin okulda maske takmalarına gerek olmadığını belirtti. Peki, Türkiye'deki okullarda maskesiz eğitim mümkün mü? Çocuklar okullarda maske takmalı mı? Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu, Intell4'a değerlendirdi...

Çocukların okullarda maske takıp takmamasının gerekliliğine dair tartışmalar büyüyor. Geçtiğimiz aylarda İngiltere’de bazı öğretmenlerin maske takmayı reddeden ilkokul çağındaki çocukları evlerine göndermesi, okullarda maske zorunluluğunu gündeme getiren konu olmuştu.

İngiltere Eğitim Bakanlığı, bir öğrencinin maske takmayı reddetmesinin okulların bunu disiplin suçu olarak değerlendirebileceğini ancak çocuğun eğitimden mahrum bırakamayacağını kaydetmişti. 

Son olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), aşılanmış öğretmen ve öğrencilerin okulda maske takmalarına gerek olmadığını belirtti. CDC’nin aldığı bu karar, 12 yaşına kadar çocukların aşılanmaya başlaması ve koronavirüs nedeniyle hastaneye sevklerle ölümlerin azalmasıyla birlikte geldi.

ÇOCUKLAR OKULDA MASKE TAKMALI MI?

Konuyla ilgili henüz öğretmenlerin aşı olan öğrenciyi nasıl tespit edebileceğini ya da velilerin öğretmenlerin bağışıklık kazandığını nasıl anlayacakları konusunda bir yönlendirme yapılmadı. Bazı uzmanlar bunun okullar için sorun yaratabileceğini belirtiyor.

Bu konudaki bir başka hususta CDC’nin okullarda çocuklar arasında boşlukla sıraların birbirinden uzak olmasını istemesi. CDC, aynı zamanda boşluğun aşılanan öğrenci ve görevliler için gerekli olmadığını kaydediyor.

CDC’nin kararını değerlendiren uzmanlar, bu konuda en büyük problemin ‘bazı öğrencilerin aşı olmak için uygun bazılarının ise uygun olmaması’ndan kaynaklandığını söylüyor. Eğer bu sorun yaratırsa okul yöneticilerinin herkes için maske uygulamasına geçmesi söz konusu olabilir.

Öte yandan ABD’nin California ve Virginia gibi eyaletlerinde bütün öğrencilerin aşı olsun-olmasın maske takmaları isteniyor. Arizona, Iowa ve Texas gibi bazı eyaletlerde ise okulların maskeyi zorunlu tutması yasak.

TÜRKİYE’DE MASKESİZ EĞİTİM MÜMKÜN MÜ?

Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin açıklamasını ve Türkiye’deki öğrencilerin durumunu Intell4’a değerlendiren Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu, ABD ve Avrupa’daki tüm öğretmen ve eğitim dışı  personellerin aşılandığını, bu bakımdan okullarda maske takma zorunluluğunun bulunmamasının mümkün olduğunu kaydetti. Karcıoğlu, ayrıca Avrupa’nın bazı ülkelerinde maskesiz eğitimin başladığının da altını çizdi.

Ancak Türkiye’de henüz aşılama konusunda geride olmamız nedeniyle, bu seviyede maskesiz eğitimin mümkün olmadığını belirten Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu, ‘’Öğretmenlerin büyük bölümü sinovac aşısı oldu, mRNA aşısı olanların sayısı oldukça az. MRNA aşısı olanlarında bağışıklık kazanması için belirli bir süre geçmesi gerekiyor. Bununla birlikte sinovac aşısının delta mutasyonuna karşı bağılıklık sağlamada eksikliği biliniyor. Tüm bu hususları değerlendirdiğimizde bizim maskesiz eğitime yakın olmadığımızı söyleyebiliriz’’ değerlendirilmesinde bulundu.