Okullar ve hastahaneler depreme hazır mı?

İstanbul Silivri’de 5.8 büyüklüğünde gerçekleşen depremler nedeniyle ülke genelinde yaklaşık 18 milyon öğrencinin eğitim hayatına devam ettiği okullarda binaların depreme ne kadar dayanıklı olduğu tartışılmaya başlandı. Arka arkaya hasar alan okul ve hastahanelerin ardından uzmanların ve beklenen 7.5 şiddetinde İstanbul depremi için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarını sizler için derledik…

Deprem bilimciler, İstanbul’da da büyük bir deprem beklenildiği yönünde uyarılarda bulunuyor. İstanbul’da 7 bin 437 okul var. 3 milyon 175 bini aşan sayıda öğrencinin öğrenim gördüğü İstanbul’un Silivri ilçesi açıklarında 26 Eylül 2019’da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında 20 okulun az hasarlı, 9 okulun ağır hasarlı olduğu tespit edildi. 

112

Bu okulların bir kısmı tamamen boşaltılıp öğrenciler başka okullarda ‘misafir’ edilirken, toplamda 31 bin öğrenci eğitimini nakledildikleri okullarda sürdürdü. Deprem uzmanları, İstanbul’da okulların yüzde 70’inin depreme hazır olmadığını belirterek, tehlikenin ne kadar büyük olduğuna dikkati çekiyorlar. 

212

İSTANBUL’DA KAÇ OKUL HAZIR? 

İstanbul Valiliği’ne bağlı İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından yürütülen İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi’ne göre, İstanbul’da bin 135 okul binası depreme karşı hazır hale getirildi. İstanbul Valiliği tarafından Silivri depremi sonrasında okullardaki son durumla ilgili yeni bir açıklama yapıldı. Buna açıklamaya göre, hasarlı 8 okul binasının yıkılıp yeniden yapılmasına karar verildi. 

Bu okullar arasında; Bayrampaşa’da Saraybosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çatalca’da Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (A Blok), Eyüpsultan’da Üç şehitler İlkokulu ve Ortaokulu, Gaziosmanpaşa’da 100. Yıl İlkokulu/Ortaokulu, Küçükçekmece’de Göktürk İlkokulu Kapalı Spor Salonu, Tahsin Banguoğlu İlkokulu, Silivri’de Fevzipaşa Değirmenköy İlkokulu (Ek Bina) ve Çeltik İlkokulu ve Anasınıfı'nın yer aldığı bildirildi.

412