Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan LGS açıklaması

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, NTV canlı yayınına katılarak merak edilen soruları yanıtladı. 23 Nisan kutlamaları ve okulların ne zaman açılacağına dair açıklama yapan Bakan Selçuk, kaleme aldığı İçimdeki Okul Sesleri kitabını da yorumladı. Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatilinde okullar açılacak mı? LGS ertelenecek mi?

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM'nin 100'üncü kuruluş yıldönümü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının nasıl yapılacağına ilişkin soruya, "23 Nisan için sınıflarda, okullarda etkinlik yapamasak da evde nasıl yapabiliriz diye düşündük. Sabah saat 8.30'da çocuklar adına Anıtkabir'de olacağız. EBA TV'de de 23 Nisan özel yayınımız olacak. 23 Nisan sabahında çocuklarımıza EBA TV'de özel sürprizlerimiz var" sözleriyle yanıt verdi. 

23 Nisan öncesinde kaleme aldığı "İçimdeki Okul Sesleri" kitabını çocuklara armağan ettiğini belirten Bakan Selçuk, kitabın "Çocuklarımıza sesleri tanıtmak gibi tavsiyeler içeriyor. Çocuklara böyle bir hediye vermek benim için çok değerli" dedi. 

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 16 Mart'ta kapatılan okulların ne zaman açılacağına ilişkin merak edilen sorularını yanıtlayan Bakan Selçuk, "Yazın da çocuklarımızın dinlenmesini istiyoruz. Biz her türlü telafisini yaparız. Biz bunu hallederiz. Ama toplumun birliğini beraberliğini korumak daha önemlidir. Türkiye'nin gidişatı ya da DSÖ'nün önerisi olumlu yönde olursa biz hemen çalışmalara başarız.

Okulların açılmasında; Temmuz ve Ağustos değil de Eylül ve Ekim aylarını daha dikkatle çalışıyoruz. Tabii Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim dönemlerine ilişkin de çalışmamız bulunuyor" ifadeleri kullandı.

LGS ERTELENECEK Mİ?

Ertelenen sınavlara ilişkin bilgileri paylaşan Bakan Selçuk, "LGS ile tarihin değişmesi şu an değişmesi mümkün değil. Ama çocuklarımıza bir şey demek istiyorum. Motivasyonu bozmayalım, okullar herkes için kapalı. Biz 7 Haziran'daki sınavı elbette erteleriz ancak böyle bir durum şu an yok. Online sınav da yapılmayacak" dedi.