Nuwan Senarathna: Müslüman dini liderler hükümet yetkililerini uyarmıştı

Sri Lanka'da gerçekleştirilen kanlı terör saldırıları sonrası ülkedeki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan gazeteci Senarathna, Müslüman dini liderlerin saldırılardan önce aşırılıkçı faaliyetlerle ilgili hükümeti uyardığını ifade etti.

Sri Lanka Daily FT gazetesinden araştırmacı gazeteci Nuwan Senarathna, 21 Nisan 2019'da gerçekleştirilen ve Paskalya törenlerini hedef alan terör saldırıları sonrası ülkedeki gelişmeleri Intell4 Global Strateji Ajansı'na değerlendirdi. İsmail Okan'ın sorularını cevaplayan Senarathna, 290 kişinin hayatını kaybettiği saldırılara ilişkin, "Tehdide yönelik bilgilerin çoğu Müslüman toplumdan geldi." dedi. Senarathna, Müslüman dini liderlerin daha önce aşırılıkçı gruplarla ilgili hükümeti uyardığının altını çizerken yaşananlar dolayısıyla Müslümanlara yönelik bir nefret olmadığını vurguladı. Senarathna ayrıca, Sri Lanka halkının bu saldırıları Müslümanların değil aşırılık yanlısı grupların gerçekleştirdiğinin farkında olduğunu söyledi.

"Farklı halklar uzun yıllardır uyum içinde yaşıyor"

Sri Lanka'da olanlar büyük bir trajediydi ve hepimizi etkiledi. Fakat önemli bir soru var, bu saldırılar neden Sri Lanka'yı hedef aldı?

"Bu zor bir soru, birçok teori var. Fakat Sri Lanka, Budist, Hindu, Katolik ve Müslümanların uzun yıllardır uyumlu bir şekilde yaşadığı seküler bir ülke. Ancak araştırmacılara göre, tüm saldırganlar Sri Lanka'dandı. Bu nedenle terör örgütü DEAŞ'ın Sri Lanka'yı seçmesinden çok yerel aşırılık yanlısı grubun DEAŞ'ı tercih etmesi söz konusu. Devam eden soruşturmalar bu grubun DEAŞ'tan destek ve rehberlik aldığını gösteriyor. Aynı zamanda, yaşananlar her şeyden çok politik bir başarısızlıktır."

"Modern İpek Yolu'nu hedef alan bir teoriyi ispatlayan kanıt yok"

Modern İpek Yolu projesini biliyoruz ve Sri Lanka bu konuda önemli bir nokta. Yaşananların bununla bağlantılı olması mümkün mü?
 
"Şu an için bununla ilgili bir teoriyi ispatlayacak kesin bir kanıt yok. Bu aşırılık yanlısı bir grubun saldırısı. Saldırganları incelediğimizde iyi eğitimli ve zengin ailelerden geldiklerini görüyoruz. Dolayısıyla bu dini aşırılığa dayanan ve politik nedenlerle beslenen bir saldırıdır."

"Hükümet başarısızlığını itiraf etti"

İhmallerle ilgili bazı istihbarat belgeleri gördük. Hükümetin bu belgelere karşı attığı adımlar neler?

"Devlet Başkanı Maithripala Sirisena konuyu incelemek için bir komite atadı ve bir rapor istedi. Hükümet başarısızlığını itiraf etmiş durumda ve bu şu anda ülke içerisinde tartışılan en önemli siyasi konu haline geldi."

"Müslüman dini liderler hükümeti uyarmıştı"
 
Bir Müslüman olarak, kesinlikle, bu terörist saldırıları kabul edemiyorum ve acınızı kalbimin derinliklerinde hissediyorum. Ayrıca, aynı terörizmden biz de zarar görüyoruz, açıkça bu saldırıları yapanların Müslüman, Hıristiyan ya da Budist olmadığını söyleyebilirim. Terörizmin dini yoktur. Fakat elbette bu trajedi, Müslüman topluma yönelik bir önyargı oluşturacaktır. Müslümanların tutumu ve Sri Lanka halkının Müslümanlara bakışı nasıl?
 
"Sri Lanka halkı, Paskalya Pazarına yönelik saldırıların Sri Lanka'daki Müslümanlar tarafından değil, aşırı bir grup tarafından yönetildiğini anladı. Aslında, Sri Lanka'da böylesi bir tehdide ilişkin bilgilerin çoğu da Müslümanlardan geldi. Özellikle Müslüman dini liderler birkaç yıl önce hükümeti bazı aşırılık yanlısı gruplar hakkında uyarmıştı. Bu nedenle ülkede Müslümanlara yönelik bir nefret söz konusu değil."

"Turizm sektörü en çok etkilenen sektör"
 
Gelecekte Sri Lanka'yı ne bekliyor?
 
"Turizm, döviz kazanımı konusunda en önemli sektörlerden biri. Bu nedenle Paskalya saldırıları sonrası, Turizm sektörü en çok etkilenen sektör oldu. Hepimizin bildiği gibi Sri Lanka şu anda çeşitli ekonomik zorluklara yol açan borç tuzağıyla karşı karşıya. Bu nedenle, ülkenin çok tehlikeli sonuçlarla karşı karşıya kalmasının yanında, normale dönme ve kurtarılma stratejisine ihtiyacı var."

"Türk halkına tüm destekleri için teşekkürler"
 
Son olarak, dünyaya ve Türk insanına mesajınız nedir?
 
"Öncelikle, Türk halkına, bize verilen tüm destek için teşekkür etmeliyim. Sri Lanka güzel bir ülke ve güvenlik güçleri bölgenin güvenliğini sağlamak için adımlar atıyor. Bu nedenle Sri Lanka yılın sonu için eşsiz güzellikleri ile en iyi seyahat noktalarından biri olmayı sürdürecek."