"Müslüman olduğum için görevden alındım"

İngiltere’de Muhafazakar Milletvekili Nusrat Ghani, Müslüman olduğu için Ulaştırma Bakan Yardımcılığı görevinden alındığını söyledi.

İngiltere’nin eski Ulaştırma Bakanı Yardımcısı Nusrat Ghani’nin Sunday Times’a verdiği demeç ülkede gündem yarattı. Ghani, görevde olduğu dönemde dini inancı nedeniyle görevden alındığını söyledi.

İddialara göre bir Muhafazakar Parti yetkilisi Ghani’ye, “Müslümanlığının meslektaşlarını rahatsız ettiğini” söyledi. Ghani ayrıca “İslamofobi iddialarına karşı partiyi yeterince savunmadığı için partiye sadık olmadığına dair endişeler olduğunu” dile getirdi.

Parti disiplininden sorumlu Mark Spencer ise söz konusu iddiaların kendisini işaret ettiğini, ancak Ghani’nin sözlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Başbakanlık sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Boris Johnson’ın daha önceden Ghani ile bir araya geldiği ve resmi bir şikayet süreci başlatmaya davet ettiği belirtildi.

Ghani ise Başbakan Johnson’ın sürece dahil olmak istemediğini ve parti içi şikayet sürecini kullanmasını önerdiğini açıkladı.

Boris Johnson, Ghani'nin görevden alınmasına yönelik iddialarla ilgili soruşturma başlatılması talimatı verdi. Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, Johnson'un söz konusu iddiaları "çok ciddiye aldığı" belirtildi.

2018 yılında Theresa May hükümetinde Ulaştırma Bakanı Yardımcısı görevine atanan Nusrat Ghani, mecliste konuşan ilk Müslüman kadın bakan yardımcısı olmuştu. Şubat 2020’de ise Johnson hükümetinin gelmesiyle görevinden alındı.