Nükleer tesislerde kripto para madenciliği

Kripto paralar bir kez daha yeni bir olayla adından bahsettirdi ve kripto para birimleri son dönemlerde ilgi odağı haline geldi. Hem yatırımcı hem de bilgisayar korsanları iştahlarını, son birkaç yıldır kripto para birimleriyle kabartır hale geldiler. Bazı kesimler ise ticaret yapmaktan ziyade Bitcoin'lerin şifresini çözerek para kazanmaya çalışıyor yani mining adı verilen üretim ile ya da marketler aracılığı ile para karşılığında satın alınmaktalar.

En tehlikeli olaylardan biri geçtiğimiz 10 Temmuz tarihinde yaşandı ve Ukrayna Ulusal Güvenlik Servisi (SBU), ülkedeki bir nükleer enerji santralinde kripto para madenciliği yapan operatörleri tutukladı. UNIAN gibi yerel kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre Yuzhnoukrainsk nükleer santralindeki operatörler ellerindeki imkanları kripto para madenciliği yapmak için kullandılar.Bu kişiler kripto para madenciliği yaparken söz konusu tesise büyük zararlar verdiler. Madencilik yaparken internete bağlanmak zorunda kalan bu operatörler süreç içerisinde nükleer tesisin güvenliğini tehlikeye attılar ve tesisin fiziki güvenlik sistemiyle ilgili bazı bilgilerin internete sızmasına yol açtılar.

Nükleer Ekipmanla Bitcoin Madenciliği  Nükleer tesislerde kripto para madenciliği yapmak pek yeni bir şey değil. Rusya Federal Nükleer Merkezindeki bir grup mühendis, geçtiğimiz yıl ülkenin en büyük süper bilgisayarlarıdan birinin gücünü bitcoin madenciliği için kullandılar. Kaynaklara göre ise bu bilgisayarların saniyede 1 trilyon işlem yapabilme gücü vardı ve normal şartlarda güvenlik altında çalışabilmesi için internete bağlanmaması gerekiyordu. Bu bilgisayarı madencilik için kullanan operatörler de kısa süre içerisinde yakalanmışlardı.

Nasıl Önlem Alınabilir ? 

Sistemin hangi uygulamaları çalıştırdığına ve hangi kaynakları tükettiğine bakarak,  kritik altyapı olan (nükleer tesis vb) alanların internete yani dış dünyaya bağlı olmadığından emin olarak ve işlemci tüketimini izleyerek önlem almak mümkün.