Nükleer savaş mümkün mü?

Halihazırda gergin olan iki ülke arasındaki ilişkiler pandemi sonrası zirveye ulaşmış durumda. ABD Başkan Trump’ın ağzından doğrudan virüsü Çin’in yaydığını belirtmesi ve Pekin’in de buna cevap olarak virüsü ABD’nin yaydığını söylemesi gerginliği daha da artırdı.İki ülke arasında devam eden bu it dalaşı nereye kadar devam edecek anlaşma sağlanamazsa nükleer savaş ihtimali olabilir mi?

Rusya Bilimler Akademisi ABD ve Kanada Enstitüsü Başkanı Sergey Rogov, Moskovskiy Komsomolets gazetesine verdiği demeçte ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin faaliyetlerinden dolayı nükleer savaş tehdidinin artma riskinin bulunduğuna dikkat çekti.

Rogov, “Trump yönetimi START-3 Anlaşması’nın (Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması) uzatılması için Çin’in de katılmasını şart koştu, oysa bu hiçbir şekilde gerçekleşmez. ABD Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çıktıktan sonra START-3 aslında nükleer silahların üzerinde kontrolü sağlayan son anlaşma. Eğer o da bozulursa nükleer savaş tehdidi de dahil olmak üzere askeri gerginlik sert bir şekilde yükselecek” diye konuştu.

Uluslararası ilişkiler sisteminin şu anki merkez ekseninin Washington ve Pekin arasındaki çatışma olduğunu ve bu çatışmada Soğuk Savaş ile paralelliklerin izlediğini vurgulayan Rogov, “Çin-Amerikan karşıtlığı bana göre giderek artar. Bunun en ciddi sonucu, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerinde kopma ya da bozulma olabilir” ifadelerini kullandı.

Rus uzman, askeri anlamda artan gerginliğinin ise Güney Çin Denizi’nde görülebileceğinin altını çizdi.

START-3 anlaşması Şubat 2021'de sona eriyor uzatılmaması durumunda, dünyanın en büyük iki nükleer gücünün stratejik cephaneliğini sınırlandıran herhangi bir anlaşma kalmayacak.

NÜKLEER SAVAŞ YAŞANIR MI?

Büyük güç kaymalarının yaşandığı ve bu yaşanan değişimin tam ortasında olduğumuz şu günlerde içten içe dillendirilmeye başlayan bu konu tüm dünyada endişeyle karşılanıyor. Rusya Devlet Başkanı savaşı başlatan taraf olmayacaklarını ancak bu duruma hazırlıklı olmaları gerektiğini birçok kez açıklamıştı.

Özellikle ABD ve Çin arasında giderek artan gerginlik bu durumu daha da konuşulur hale getirdi. Küresel liderliği bırakmak istemeyen Washington yönetimi ekonomik savaş başlattığı Pekin’e karşı istediği sonuçları alamazsa daha önce atom bombası atan iradenin çıkarları için nükleer bomba atması uzak bir ihtimal olarak gözükmüyor.