NSA'nın Avrupalı siyasetçileri dinlediği ortaya çıktı

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Danimarka istihbarat servisi ile iş birliği yaptığı kablo anlaşması aracılığıyla başta Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere Fransa, İsveç, Almanya ve Norveç’ten çok sayıda üst düzey yetkili izlediği ortaya çıktı.

Danimarka Devlet Televizyonu’nun (DR) yayınladığı haberde, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve Danimarka istihabratının iş birliği yaptığına ilişkin başlatılan soruşturmanın detayları yer aldı. Habere göre, Almanya Başbakanı Merkel ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in yanı sıra, İsveç, Norveç ve Fransa’dan çok sayıda siyasetçi ve üst düzey kamu görevlisinin NSA tarafından takip edildiği ortaya çıktı.

Takip ettiği kişilerin tüm iletişim bilgilerine ulaşan NSA’nın, telefon konuşmalarını da bu şekilde dinlediği bildirildi.

NSA’nın Avrupalı siyasetçilere yönelik gerçekleştirdiği söz konusu dinlemeler, Danimarka Askeri İstihbaratı (FE) tarafından Mayıs 2015 yılında raporlanmıştı. Ancak bu rapor kurum içerisinde kaldığı için ulaşılamamıştı.

Casusluktan daha önce haberdar olduğu bildirilen Danimarka Savunma Bakanı Trine Bramsen, Danmarks Radyosu'na "yakın müttefiklerin sistematik olarak dinlenmesinin kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Bramsen, FE’nin ülkedeki istihbarat teşkilatlarına yönelik eksik bilgi verdiğinin ortaya çıkması üzerine Ağustos 2020’de kurumdan üç üst düzey yetkiliyi görevden uzaklaştırmıştı.

ABD, DANİMARKA ÜZERİNDEN RUSYA VE ÇİN'İ İZLİYOR

FE ile NSA arasında başta Rusya ve Çin olmak üzere bazı ülkeleri izleyebilmek için Danimarka’dan geçen kablo anlaşması yapıldı. 1990’lı yılların sonunda yapılan anlaşmaya göre, ABD’nin Danimarka sınırlarından geçen internet ve telekomünikasyon bilgilerine erişim izni verildi.

Danimarka, internet ve telekomünikasyon bağlantıları anlamında önemli bir konumda yer alıyor. Özellikle Rusya ve Çin’in kablo bağlantıları bilgilerinin Danimarka sınırlarından geçmesi de ABD ile arasındaki anlaşmanın önemini açıklıyor.