Tek bir şirket Norilsk'i nasıl dünyanın en kirli bölgesine çevirdi?

Kuzey Kutbu’nun 200 mil kuzeyindeki Rus şehirlerinden olan Norilsk; çorak ormanları, kirli nehirleri ve kirli hava koşulları nedeniyle gündemde. Inside Climate News’te yayınlanan Undark Magazine ile ortak yayınladığı raporda, şehrin uçsuz bucaksız kirliliğini gözler önüne serdi.

Metal madenciliği ve eritme tesislerinin faaliyet gösterdiği Norilsk, kil renkli akan çamur şeklindeki nehirler ile dünyanın en büyük çevre kirliliğine doğru ilerliyor.


119

176 bin kişinin yaşadığı şehir, 8 bin 300 kişinin toplandığı Facebook grubunda şehirde yaşama dair detaylar da paylaşılıyor. 

Şehirde faaliyet gösteren Norilsk Nickel, dünyanın en büyük paladyum, yüksek kaliteli nikel, platin, kobalt ve bakır üreticisi konumunda.

219

Dünya temiz enerji ve yenilenebilir kaynaklara yönelirken Norisk’te de komünizmin geride bırakılmasının ardından temiz enerji için gerekli materyalleri üretmeyi hedefliyor.

Fakat Norilsk Nickel’in nikel üretimindeki liderliği bu hedefin gerçekleşmesinin önündeki en büyük engellerden birisi. 

Şirketin yarattığı kirlilik, Norilsk’in dünyanın en büyük karbon yutaklarından birisi olmasını ve bölgede çorak ağaçlardan oluşan bir manzara yaratıyor. 

419