Hindistan ölümcül nipah virüsü için mücadele ediyor

Hindistan'ın Kerala eyaleti hükümeti, Kozhikode'deki özel bir hastanede Nipah virüsü nedeniyle meydana gelen iki ölümün ardından yüksek alarma geçti. Sağlık Bakanlığı da izolasyon tesisi kurulması talimatını verdi.

Hindistan’ın Kerala eyaleti, 2018'den bu yana dördüncü kez ölümcül Nipah virüsü (NiV) ile mücadele ediyor.

Kerala'da bir kişinin daha Nipah testi pozitif çıktı ve Hindistan Sağlık Bakanlığı doğrulanan vaka sayısını altıya çıkardı. Testi pozitif çıkan 2 kişi hayatını kaybetti, diğer vakaların tedavisi sürüyor.

Kerala'nın Kozhikode bölgesi’nden bir sağlık çalışanının Nipah virüsü testi pozitif çıkmasının ardından vaka sayıları hızla arttı. Eyalet hükümeti, halka açık etkinliklerin askıya alınması ve seyahat kısıtlamalarının uygulanması da dahil olmak üzere önleyici tedbirler aldı.

Hindistan Sağlık Bakanı Veena George, sağlık çalışanının virüs bulgularının örneklerini  Pune'daki Ulusal Viroloji Enstitüsü'nde test edildiğini açıkladı.

Bakan George, sağlık departmanının Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi (ICMR) ile temasa geçtiğini ve özel bir hastaneye kabul edilen Nipah hastalarının tedavisi için monoklonal antikorların mevcudiyetine dair güvence verdiğini söyledi.

Hindistan'daki yetkililer, hayvanlardan insanlara doğru yayılan yüksek ölüm oranına neden olan Nipah salgınını kontrol altına almak için çalışıyor.

Kozhikode'deki Nipah vakalarının sayısı, virüsün kaynağı bilinmemesine rağmen bir sağlık çalışanının enfeksiyon testinin pozitif çıkmasının ardından beşe yükseldi.

Bu arada eyalet hükümeti kontrol önlemlerini artırdı. Devlet desteğiyle bir kontrol odası açıldı. Kozhikode bölgesindeki dokuz koruma bölgesi ilan edildi ve enfekte kişilerin temaslı listelerinde yer alan 800 küsür kişi gözlem altında tutuluyor.

Hükümetin eğitim kurumlarını kapatacağını duyurmasıyla Kerala'nın Kozhikode bölgesinde en az 5 kişiye ölümcül Nipah virüsü bulaştı. 

Yeni Nipah salgını 30 Ağustos'ta bir kişinin ölümüyle başladı, ancak vefat eden kişinin temaslarından birinin testinin pozitif çıkmasıyla yetkililer Nipah virüsünün geri döndüğü açıkladı.

KERALA EYALETİNE SOSYAL MESAFE KURALI YENİDEN GELDİ

Vakaların artmasının ardından Kerala Eyalet Başkanı Pinarayi Vijayan, kötüleşen duruma çözüm bulmak için kritik bir toplantı gerçekleştirdi. 

Durumu gözden geçirmek üzere Kerala Eyaleti Başkanı Pinarayi Vijayan, tarafından düzenlenen üst düzey toplantı sonrasında hükümet 10 gün boyunca Kozhikode ilçesinde sosyal mesafe kuralı getirdi.

Başbakan toplantı sırasında Kozhikode bölgesi satıcılarından halka açık yerlerde aşırı kalabalığı en aza indirmek için derhal harekete geçmesini istedi. 

Pinarayi, bu önleyici tedbirlerin bir parçası olarak, maske kullanımının zorunlu olması ile birlikte bölgedeki halka açık etkinlikleri 24 Eylül'e kadar askıya alınacağını duyurdu.

İlçedeki tüm kamu etkinlikleri askıya alınacak ve sosyal toplantılara yalnızca sınırlı katılımla ve polis izniyle gerçekleşecek.

The Economics Times’ın aktardığına göre, Kerala Sağlık Bakanı Veena George, “Şu an itibariyle yüksek riskli temas kategorisindeki 76 kişinin tamamının durumu stabil kalıyor. Hükümet ayrıca hafif semptomları olan 13 kişinin de şu anda hastanede gözlem altında olduğunu açıkladı. Enfekte kişiler arasında yalnızca 9 yaşında bir çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde (YBÜ) bulunuyor” dedi.

Hükümet, virüsle mücadele amacıyla hastaları tedavi etmek için Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi'nden (ICMR) monoklonal antikorlar sipariş etti. Bu tedavi, Nipah virüsü enfeksiyonu için tek antiviral seçenek olsa da, bunun henüz klinik olarak kanıtlanmış olmadığı biliniyor.

NİPAH VİRÜSÜ NEDİR?

İlk Nipah salgını, virüsün Malezya'daki domuz çiftçileri arasında yayılmasının ardından 1998 yılında kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü, (DSÖ) Nipah virüsünün genellikle hayvanlardan insanlara bulaştığını ancak kontamine gıdalar yoluyla veya doğrudan insanlar arasında da bulaşabileceğini aktarıyor.

DSÖ, halk sağlığının virüse verdiği tepkiye bağlı olarak hastaların ölüm oranının yüzde 40 ila 75 arasında olduğunu söylüyor.

Yetkililer, ölümcül virüs hakkında hem insanlar hem de hayvanlar adına herhangi bir tedavi veya aşı mevcut olmadığını söylüyor.