Yarasadan bulaşan yeni virüs tespit edildi! Nipah (NİV) virüsü nedir?

Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele sürerken, dünya Hindistan'da görülen yeni salgın hastalıklar ile sarsılmaya devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle en çok ölümün yaşandığı ülkelerden biri olan Hindistan'da önce kara mantar ardından ise son olarak yarasalardan bulaştığı belirtilen ‘’Nipah’’ (NiV) adı verilen yeni bir virüs türü tespit edildi.

Dünya, Çin’in Wuhan kentinden yayılan koronavirüs (Covid-19) ile mücadelesini sürdürürken, Hindistan yeni salgın hastalıklar ile sarsılmaya devam ediyor. Koronavirüse bağlı olarak günlük en çok vaka ve ölüm sayısına ulaşan ülkelerden biri olan Hindistan'da önce kara mantar ardından ise son olarak ‘’Nipah’’ (NiV) adı verilen yeni bir virüs türü tespit edildi.

NİPAH (NİV) VİRÜSÜ NEDİR?

Koronavirüs gibi hayvan kaynaklı olduğu bilinen Nipah virüsü ilk kez 1990'ların sonunda Malezya'daki domuz çiftliklerinde görülmüş ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olmuştu. 2011’de Hindistan’a sıçrayan salgın sonraki yıllarda Batı Bengal ve Kerala eyaletlerinde görüldü.

Son olarak The Indian Express gazetesi, oldukça bulaşıcı olduğu bilinen bu virüsün Hindistan’a yeniden görüldüğünü kaydetti. 

BEYİN İNTİHABINA YOL AÇIYOR

Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi ve Ulusal Viroloji Enstitüsü'nün kesitsel  araştırmasına dayandırılan habere göre, virüse yarasalardan alınan numunelerde rastlandı.

Nipah virüsü insanlarda öldürücü beyin iltihabı ile solunum yolu hastalıklarına yol açıyor. 

NİPAH VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELER?

Bilimsel adı Nipah henipavirüs olan bu salgının görüldüğü insanların bir bölümünde belirtiler hemen artaya çıkmıyor. Ancak yüksek ateş, baş ve boğaz ağrısı ile birlikte kaslarda ağrı gibi grip benzeri belirtilen görülebiliyor. Bir sonraki aşamada ise belirtiler baş dönmesi, yorgunluk, bilinç değişikliklerine dönüşebiliyor.

NİPAH VİRÜSÜ DİĞER ÜLKELERE SIÇRAR MI?

Bu virüse karşı koronavirüste olduğu gibi gibi biyolojik silah olabileceği iddiaları bulunuyor. 

En çok Singapur, Malezya, Hindistan ve Bangladeş'te görülen Nipah virüsünün, meyve yarasaları aracılığıyla taşındığı ifade ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüs, Ebola ve Zika gibi halk sağlığı aciliyeti açısından öncelikli araştırılması gereken hastalıklar listesinde bulundurduğu Nipah virüsü nedeniyle dünyayı uyarıyor.

NİPAH VİRÜSÜNÜN AŞISI VAR MI?

Henüz tedavisi ya da aşısı bulunmayan NiV'in öldürücülük oranı yüzde 40-75 arasında değişiyor.

Ayrıca DSÖ, hem koronavirüsün bulaşıcı yeni mutantları hem de dünyanın çeşitli bölgelerinde görülen yeni virüsler nedeniyle, her iki doz aşı yaptıranların da maske takmaya devam etmesi gerektiğini belirtiyor. 

DSÖ: İKİ DOZ AŞI OLANLAR DA MASKE TAKMAYA DEVAM ETMELİ

Fox News’de yer alan habere göre DSÖ Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mariangela Simao, “Tek başına bir aşı, virüsün toplumda bulaşmasını durdurmaz. İnsanların maske takmaya, iyi havalandırılan yerlerde bulunmaya, ellerini sık sık yıkamaya, sosyal mesafe kurallarına uymaya ve kalabalıktan kaçınmaya devam etmesi gerekiyor” dedi.