Etiyopya Nil nehrinden elektrik üretecek

Sudan, Mısır ve Etiyopya sınırlarından geçen Nil nehri Büyük Etiyopya Rönesans Barajı'ndan (GERD) elektrik üreteceklerini açıkladı.

Ülkeler arasında siyasi krizlere de neden olan Büyük Etiyopya Rönesans Barajı'na (GERD) ilişkin ilk adım Etiyopya'dan geldi. Hükümet yetkilileri, tartışmalı projeye ilişkin AFP'ye yaptığı açıklamada, 20 Şubat tarihine atıfta bulunarak "Yarın barajın ilk enerji üretimi olacak" dedi.

Mısır ve Sudan, Nil sularına bağımlılıkları nedeniyle barajı bir tehdit olarak görürken, Addis Ababa hükümeti barajdan yapılacak üretimi, elektrifikasyon ve kalkınma için kullanmakta kararlı. 

Barajın doldurulması ve işletilmesi konusunda bağlayıcı bir anlaşma imzalaması için Etiyopya'ya baskı yapan Kahire veya Hartum'dan elektrik üretimine ilişkin henüz açıklama gelmezken 4,2 milyar dolarlık (3,7 milyar euro) projenin hayata geçmesi ile birlikte başlangıç olarak 6 bin 500 megavatlık bir üretim planlamıştı. Etiyopya hükümeti ilk planlamanın ardından mevcut elektrik üretimini ikiye katlayarak 5 bin megavatta karar kıldı. 

Etiyopya'nın üretim kararını değerlendiren Brookings Enstitüsü'nden Addisu Lashitew, "GERD'den yeni üretilen elektrik, ölümcül bir savaşın, artan yakıt fiyatlarının ve Covid-19 salgınının birleşik güçleri tarafından harap edilen bir ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olabilir" ifadelerini kullandı.