Nijerya neden Covid-19 aşılarını imha ediyor?

Dünya genelinde Afrika'dan yayıldığı belirlenen 'Omicron' varyantına ilişkin araştırmalar sürerken kıtadaki aşılama oranları kaygıları artırıyor. Afrika'nın okyanusa açılan ülkelerinden olan ve 37 eyaletten oluşan Nijerya'da Covid-19 aşısı olmayan kamu çalışanlarının işlerine devam edemeyeceği duyurulmuştu. Fakat ülkeden gelen son haberlerde Nijerya'nın Covid-19 aşılarını imha etmek zorunda kaldığı ortaya çıktı.

Nijerya, dördüncü Covid-19 dalgası uyarısı ile bir kez daha gündeme geldi. Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi (NCDC) tarafından yapılan uyarıda, hastalığın merkez üssünün Lagos Eyaleti olduğu belirtildi. 

115

NCDC Genel Direktörü Ifedayo Adetifa yaptığı açıklamada, ülkede Afrika kıtasında seyahat etmiş kişilerde Omicron vakalarının da tespit edildiğini duyurdu. 

215

Nijerya, aşılamanın da en az olduğu Afrika ülkelerinden birisi. BBC'nin Reuters'tan aktardığı habere göre, nüfusun yalnızca yüzde 3'ü aşılanabildi. 

Güney Afrika'da aşılama oranı yüzde 24'e yaklaşırken, Nijerya'da kullanılacak aşıların büyük bölümünün tarihinin de geçtiği tespit edildi. 

415