Nijerya'da kız öğrenci önce taşlandı sonra yakıldı

Nijerya'nın kuzeyinde bir kız öğrenci, okul içerisinde öğrenciler tarafından önce taşlanarak öldürüldü ardından da yakıldı. Olayın ardından okul yetkililer tarafından kapatıldı.

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Sokoto bölgesinde eğitim veren Shehu Shagari isimli okulda öğrenim gören Deborah Yakubu'nun, öğrencilere ait WhatsApp grubunda Hz. Muhammed'e ve dine hakaret ettiği gerekçesi ile öğrencilerin saldırısına uğradı. 

Okul içerisinde öğrenciler tarafından önce taşlanan, dövülen ve ardından da yakılan Yakubu'nun ölümüne ilişkin açıklama yapan polis teşkilatı, "Muhammed Peygamber'e küfür içeren bir mesaj paylaştığı"nı iddia etti. 

Yakubu'nun öldürülmesinin ardından okul kapatılırken Polis sözcüsü Sanusi Abubakar CNN'e yaptığı açıklamada, "Öğrenciler kurbanı okul yetkilileri tarafından saklandığı güvenlik odasından zorla çıkardılar, öldürdüler ve binayı yaktılar" ifadelerini kullandı. 

Nijerya Yüksek Öğrenim Bakanlığı güvenlik teşkilatlarına olayı araştırmaları talimatını verirken sosyal medyada henüz doğrulanamamış bir videoda saldırganların kibrit kutusu tutmaları dikkat çekti. 

Polis sözcüsü Sanusi Abubakar, "Twitter'daki viral videodaki şüpheliler tespit edildi ve yakında tutuklanacaklar" dedi.