Nijerya halkı, 25 Şubat'ta başkanlık seçimleri için sandık başına gidecek

Nijerya Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu (INEC) Başkanı Mahmood Yakubu, güvenlik sorunundan ötürü daha önce ertelenebileceği bildirilen başkanlık seçiminin 25 Şubat’ta yapılacağını açıkladı. Nijerya’daki devlet başkanlığı seçiminde 18 aday ve parti başkanı yarışacak. Ancak Boko Haram ve Biafra Yerli Halkları ile silahlı çete üyeleri, ülkede seçimlerin en büyük tehdidi olarak gösteriliyor.

Nijerya; terör, etnik ve dini çatışmalar, eğitim ve sağlık alanındaki yetersizlikler, göç, güvenlik, salgın hastalıklar ve yolsuzluklar gibi birçok sorunla mücadele ediyor.

2015 yılında iktidarı devralan Tüm İlericiler Kongresi (APC) adayı Muhammed Buhari, terör örgütü Boko Haram sorununun çözülmesi, yolsuzluklarla mücadele edilmesi ve sosyoekonomik durumun iyileştirilmesi vaatlerinde bulunmuştu.

Nijerya Ordusundan emekli olan Tümgeneral Muhammed Buhari, askeri darbe olarak geldiği iktidarını 31 Aralık 1983 ile 27 Ağustos 1985 tarihleri arasında devlet başkanı olarak sürdürmüştü. Buhari 2003, 2007 ve 2011 seçimlerinde başkanlık için yarışmış ancak başarısız olmuştu.

Muhammed Buhari, 2015 genel seçimlerinde Goodluck Jonathan’ı yenerek tekrar devlet başkanı seçildi. Buhari, Afrika’nın en kalabalık ülkesinde seçimleri kazanan ilk muhalefet lideri olarak tarihe geçti. Bu seçimlerin dikkat çeken bir yanı da İslamcı örgüt Boko Haram’ın saldırılarının yaşandığı ülkede Hristiyan cumhurbaşkanının yerine Müslüman cumhurbaşkanı seçilmesi oldu.

Nijerya’da 2019’da düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini de Tüm İlericiler Kongresi (APC) adayı mevcut Devlet Başkanı Muhammed Buhari kazandı.

Nijerya’da 16 Şubat’ta yapılması öngörülen seçimler, güvenlik ve oy pusulalarının bazı eyaletlere ulaştırılamaması nedeniyle 23 Şubat’a ertelenmişti. Seçim sonuçları ise canlı yayında iki günde açıklanmıştı.

Federal sistemle yönetilen, bir başkent ve 36 eyaletten oluşan Nijerya'daki seçimlerde APC 19 eyalette birinci olmuştu. 20 ülke ve 134 kurumdan gözlemci, seçimler için ülkenin farklı bölgelerinde görev almıştı. 

SEÇİMLERDE ŞİDDET OLAYLARI YAŞANIYOR

Nijerya’da, 1999-2019 yıllarında yapılan seçimlerde yaşanan şiddet olaylarında bin 525 kişinin hayatını kaybetti. 

Ülkede 27 Şubat 1999’da ilk defa demokratik seçim düzenlendi. Olusegun Obasanjo'nun kazandığı seçimde yaşanan şiddet olaylarında 80 kişi yaşamını yitirdi.

Nijerya’da 2003’te düzenlenen seçim sırasında yaşanan olaylarda ise 100 kişi hayatını kaybetti.

2007’de düzenlenen seçim sırasında yaşanan şiddet olayları sonucu da 300 kişi öldü.

Ülkedeki en fazla kişinin öldüğü seçim dönemi ise Devlet Başkanı Goodluck Jonathan'ın görevde olduğu 2011'de yaşandı. Boko Haram'ın saldırılarının yoğun olduğu seçim sürecinde yaşanan şiddet olaylarında 800 kişi hayatını kaybetti. 

Nijerya'daki 2015 seçimlerinde 100 kişi, 2019'daki seçimlerde ise 145 kişi yaşamını yitirdi.

NİJERYA’DA SEÇİM OFİSLERİNE SALDIRILAR DÜZENLENİYOR

Nijerya’da yaklaşan genel seçimler öncesinde ülkenin farklı bölgelerindeki Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu (INEC) ofislerine saldırılar düzenlendi.

28 Kasım 2022 tarihinde Nijerya’nın Ebonyi eyaletindeki INEC ofisine saldırı gerçekleştirildi.

INEC İletişim ve Seçmen Eğitim Komisyonu Başkanı Festus Okoye yaptığı açıklamada, 340 sandık ve yüzlerce seçmen kartlarının kül olduğunu belirtti.

4 Aralık 2022’de ise Nijerya’nın İmo eyaletindeki INEC ofisine saldırı düzenlendiği bildirildi. Festus Okoye, saldırıda ofisin hasar gördüğünü, sandıklar ve yüzlerce seçmen kartının kül olduğunu açıkladı.

12 Aralık’ta İmo eyaletindeki INEC ofisine tekrar saldırı düzenlendi, bir polis hayatını kaybetti.

TERÖR ÖRGÜTLERİ ve SİLAHLI ÇETELER EŞLİGİNDE SEÇİMLERE DOĞRU

Nijerya’da ertelenmesi beklenen başkanlık seçimlerinin planlanan tarihte yapılması kararlaştırıldı.

Nijerya Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu (INEC) Başkanı Mahmood Yakubu, güvenlik sorunundan dolayı daha önce ertelenebileceği açıklanan başkanlık seçiminin 25 Şubat’ta yapılacağını bildirdi.

“Seçimi ertelemek gibi bir plan yok” diyen INEC Başbakanı Yakubu, güvenlik kurumlarıyla iş birliği yapılarak seçimlerin planlanan tarihte yapılmasına karar verildiğini söyledi.

25 Şubat'ta gerçekleştirilmesi planlanan devlet başkanlığı seçiminde 18 aday ve parti başkanı yarışacak.

18 adaydan biri olan İşçi Partisinin başkan adayı Peter Obi, ülkesini yeni bir siyasi lidere ihtiyaç duyan “başarısız bir devlet” olarak nitelendiriyor.

Nijerya cumhurbaşkanı adayı Peter Obi, önümüzdeki ay yapılacak seçimleri kazanması halinde Afrika'nın en kalabalık ulusunu salgın, yolsuzluk ve yaygın güvensizlikten kurtarma sözü veriyor.

Muhammed Buhari yönetimi boyunca yolsuzluklara karşı mücadelede Nijerya Ekonomik ve Mali Suçlar Komisyonu etkinleştirilip yolsuzluklara karşı birçok operasyon yapılsa da bu konuda kayda değer bir ilerleme sağlanamamıştı.

Nijerya'nın İşçi Partisi adayı ve güneydoğudaki Anambra eyaletinin eski valisi Obi, "Siyasi liderliği değiştirip siyaseti değiştirmezsek, bu korkunç azgelişmişlik ve sefalet içinde sıkışıp kalırız" diyor.

Aljazeera’da yer alan habere göre anketler, Obi'nin kalabalık alanda iktidar partisinin adayı Bola Tinubu ve ana muhalefet adayı Atiku Abubakar'ın önünde önde gittiğini gösteriyor.

Terör örgütü Boko Haram, Biafra Yerli Halkları (IPOB) silahlı gruplar, ayrılıkçılar ile mücadele eden Nijerya, 25 Şubat’ta seçimlere gidecek.