Nijerya ekonomisine darbe: Kripto paralar yasaklandı

Afrika ülkelerinde kur dalgalanmaları ve belirsiz para politikaları nedeniyle kripto paralara olan ilgi arttı. Son birkaç yılda, başta Nijerya ve Zimbabwe olmak üzere Afrika ülkeleri kripto paralara yöneldi. Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı araştırmaya göre, dünyada en çok kripto para kullanılan ülke yüzde 33 ile Nijerya oldu. Ancak geçen ay Nijerya Merkez Bankası tarafından kripto para kullanımına yönelik yasaklama gelmesi ülkede büyük tepki topladı.

Dünyanın tüm ekonomileri kripto para ile yeniden dizayn edilirken bu alanda en fazla gündeme gelen ülkelerden Nijerya, ekonomik tercihleri ile dünya gündeminde kendine yer buldu. 

Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı araştırmaya göre, dünyada en çok kripto para kullanılan ülke yüzde 33 ile Nijerya. Bu durumun en büyük nedeni olarak ise Nijerya’daki geleneksel yatırım yöntemlerine olan güvenin azalması görülüyor. Ülkede banka şubeleri giderek azalırken, kripto para platformlarında yapılan işlemlerin artmasını değerlendiren yetkililer, bunun yalnızca pandemi dönemiyle ilgili olmadığını söylüyor.

111

Bitcoin başta olmak üzere kripto para kullanımının önündeki en büyük engellerden biri, insanların alışkanlıklarının kolay değişmemesi. Ancak Nijerya’da hâlihazırda kullanılan sistemin verimli olmaması, insanların kripto para kullanımına geçişini daha da hızlandırdı. Dolayısıyla kripto para kullanımı Nijerya’da giderek artan bir grafiğe sahip. Nijeryalılar artık Paxful, Binance ve Luno gibi uluslararası platformlardan Quidax, Busha ve BuyCoins gibi yerel platformlara kadar birçok kripto borsasını kullanıyor. Bununla birlikte, ülkedeki ticaretin çoğu Telegram, WhatsApp ve WeChat gibi resmî olmayan kanallardan yapılıyor.

211

Nijerya’da son beş yılda, 566 milyon dolardan fazla (60.215 BTC) Bitcoin kullanımı gerçekleştirildi. Bu da ülkeyi Bitcoin piyasasında dünyanın en büyüklerinden biri haline getirdi. Coin Dance verilerine göre, Nijerya'daki Bitcoin kullanımı, Mayıs 2015'ten Kasım 2020’ye kadar yılda en az yüzde 19 arttı. Yapılan işlemlerdeki en yüksek hacim ise 20.504.50 BTC ile 2020 yılına ait.

Bölgedeki en yaygın kripto platformu olan Paxful’a göre ise Nijerya’da yapılan kripto para ticareti, her ay ortalama 65 milyon doları buluyor. Her işlemde ortalama 100 doların kullanıldığı belirtiliyor. Öte yandan, dünyanın en büyük Bitcoin piyasasına sahip olan ABD’de bu değer ortalama 215 dolar. Şirketin verilerine göre platformda 1,3 milyon Nijeryalı'nın hesabı bulunuyor. Bu da kayıtlı tüm hesapların dörtte birine tekabül ediyor. Paxful yöneticilerinden Nwachukwu, Nijeryalılar'ın kripto parayı tercih etme sebebi olarak geleneksel para transferi yöntemlerinden çok daha ucuz ve hızlı olmasını gösteriyor.

411