Nijerya, 1 milyondan fazla doz AstraZeneca aşısını imha etti

Nijerya hükümeti, koronavirüse karşı mücadele için ülkeye gönderilen son kullanma tarihi geçmiş 1 milyondan fazla AstraZeneca aşısını imha ettiğini duyurdu.

Nijerya Ulusal Gıda, İlaç Yönetim ve Kontrol Merkezi (NAFDAC) Direktörü Mosijola Adeyeye, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Adeyeye, 11-19 Ekim’de ülkeye gönderilen 2.6 milyona yakın doz AstraZeneca aşısının çoğunun son kullanma tarihinin geçtiğini söyledi.

Son kullanma tarihi geçmiş 1 milyon 66 bin doz AstraZeneca aşısının imha edildiğini belirten Adeyeye, “Yürütülen birkaç testin ardından aşıyı imha etme kararı verildi. Nijeryalıları zarar görmekten korumak için onları yok etmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Nijerya Ulusal Sağlık Hizmetleri Ajansı (NPHCDA) Direktörü Faisal Shuaib ise basın mensuplarına konuştu. Shuaib, bundan sonra hükümetin son kullanım süresi en az olan aşıları kabul etmeyeceğini kaydetti.

Nijerya Sağlık Bakanı Osagie Ehanire, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ‘geçen ay tarihi geçmiş yaklaşık 1 milyon koronavirüs aşısının vatandaşlara yapıldığına’ dair iddiaları reddetmişti.